Käyttäjän MJO kirjoittamat vastaukset
-
Täällä on yksi todella paha luonnonsuojelullinen ongelma. Se on pienen terroristiryhmän ( 1,85% väestöstä) harjoittama holtiton sorkkaeläinlaidunnus
Tarkoittaako Anton. Tämä 1,85% joukko on hirvenmetsästäjiä, jotka suojelevat ylisuurta hirvikantaa ja loput 98,25% väestöstä haluaisi tappaa hirvet lähes sukupuuttoon?
MJO 10.9.2012, 17:21Mielestäni metsämaan hankintaan liittyviä kuluja ei saa vähentää metsätalouden verotuksesta. Nämä kulut saa lisätä hankintahintaan, jos olet myymässä metsääsi tulevaisuudessa. Samoin lohkomiskulut, rajankäynti yms. kulut. Korjatkaa jos olen väärässä.
En tiedä voiko näitä kuluja käyttää hyväksi myös laskettaessa metsävähennys pohjaa 60% hankintahinnasta?
MJO 15.6.2012, 15:42”miksi valtio olisi kiinnostunut lisäämään jotain korvaavaa kun ei enää kulutkaan kohdistu.”
Ei MH-maksun korvaavaa ”veroa” enaa tarvitsisi sijoittaa takaisin metsiin, kuten MHY jne. Keratyt rahat menisivat kreikkaan yms. 😀
Eihan auto-, polttoaineveroja, kayttomaksuja jne.. kayteta teiden rakentamiseen ja kunnossapitoon. Niilla rahoitetaan ihan muita.
MJO 15.6.2012, 12:40Ei ne ole viela tapissa. Aletaan olemaan tilanteessa, jossa rahat otetaan sielta mista voidaan viela nyhtaa. MH-maksun poisto antaa siihen oivan tilaisuuden.
MJO 15.6.2012, 12:25MH-maksu poistuu, koska se on ”korvamerkittya” veroa. Saattepa nahda, etta tilalle tulee joku vastaava veroluonteinen maksu esim. kiinteistovero. Itse mielummin maksan MH-maksua, kuin lahjoitan kreikkalaisille.
Uusi rahatilaus on tulossa valimeren rannalta.