Käyttäjän Nostokoukku kirjoittamat vastaukset
-
Kyllä Joulunaika vain saa ihmisen lapsenmieliseksi. Arvuutellaan ja annetaan vihjeitä minkä auton joku vieras ihminen on vaihtanut. Ostakaa hyvät ihmiset joulukalenterit.
Nostokoukku 28.11.2023, 21:51Monimuotoinen luonto niitä tarvitsee. Ja ihminenkin tuntuu tarvitsevan maastopyöräilyyn. En vastusta puunkasvatusta, sitä ihminen tarvitsee. Ihminen on luonnon häirikkö ja keksinyt viisaudessaan toiminnalleen aasinsiltoja ja termistöä, osa varmaan omaatuntoaan rauhoittaakseen, osa hakeakseen toimilleen hyväksyvyyttä, osa pelkästään ahneuttaan hyötymäkseen mahdollisimman paljon ja saadakseen toimilleen hyväksyntää. Mutta termistö on sekaisin kuin seinäkello. Tästä on kirjoitettu se kuuluisa tarinakin, Keisarin uudet vaatteet. Puunkasvatusalue ei ole metsää, ei ole mitään metsänhoitoa, on vain maanomistajan pankkitilin hoitoa.
Nostokoukku 28.11.2023, 21:35Perinneympäristöt ovat ihmisen toiminnan tuloksena syntyneitä. Ei niitä tarvita kuin ihmisen mieltymyksen mukaan. Lahopuuta tarvitsevia ja siitä riippuvaisia lajeja on metsäluonnossa, ei siis puunkasvatusalueilla, hieman yli 5000. Jos näistä löytyy metsäyhtiön tekemästä mainosaukosta 18, ei liene kovin suurta aihetta hihkua hiphurraata ja vetää johtopäätöksiä, että monimuotoisuus tarvitsee avohakkuuta.
Nostokoukku 28.11.2023, 21:27En minä mitään vastusta. Mitattakoon ja tilastoltakin niin paljon kuin halutaan, eihän se näpertely mitään muuta. Mittaustuloksia ja tilastoja saa aina tilaajan tarpeiden mukaan. Eikös se FAO ole erään maailman turhimman järjestön alainen toimija? VMI:n historia on lähtöisin metsäteollisuuden tarpeita palvelevasta toiminnasta. Ei mittaaminen ja tilastoiminen muuta viljelyalueita metsäksi.
Nostokoukku 28.11.2023, 20:55Minulle se on kristallinkirkas. Puunkasvatusalueilla kasvatetaan puita ihmisen järjestelmien mukaan, usein jo monessa puusukupolvessa. Eihän tehokkaasti viljeltyä ohrapeltoakaan kutsuta kedoksi, eikä asfalttiasemaa paisterinteeksi.
Nostokoukku 28.11.2023, 19:07Vielä kerran, yhtäläisesti ja erikseen: Ei ole oikein verrata metsää ja puunkasvatusaluetta toisiinsa.
Nostokoukku 28.11.2023, 18:41Mikä on pörssissä käytännössä käytettävissä olevan sähkön keskihinta? Esim. aikavälillä 7.00-22.00. Töissä käyvä ei jaksa saunoa, kokata ja pyykätä aamuyöllä. Esim. huomenna halvinta klo 1:00, 2,5 senttiä, ja kalleinta huomenna klo 18.00, 31 senttiä. Eli kalleinta taas normaalin elämän aikaan, kun käyttö on suurinta.
Nostokoukku 28.11.2023, 18:36Aukot tuovat monimuotoisuutta korkeintaan maisematasolla. Malka on ihan vain ihmisen silmässä.
Nostokoukku 28.11.2023, 18:07Kurki veti hiukan mutkia suoriksi tutkimuksen tulosta tulkitessaan. Luonto ei todellakaan tarvitse ihmisen tekemiä aukkoja eikä ”metsänhoitoa” monimuotoisuuden säilyttääkseen.
Nostokoukku 28.11.2023, 15:05Onko 23 vuotias metsä vanha? Tuon ikäinen oli vanhin tutkimuksessa vertailukohteena ollut silloinen avohakkuu.