Käyttäjän Nostokoukku kirjoittamat vastaukset
-
Todellinen kasvu perustuu aina luonnnonvarojen kuluttamiseen. Niin myös sähkön tuotanto, tuulivoimaloiden rakentaminen, vesivoimaloiden patoaltaat ja uraanin kaivaminen ja jalostaminen. Pelkillä palveluilla kansantalous ei pyöri. Jos sinä peset minun pyykit ja minä pienin sinulle polttopuut.
Nostokoukku 7.11.2023, 10:03Kuinka on mahdollista, että Tolopainen ja palstan muut viittä vaille talouselämän Nobelistit kehoittavat ihmisiä säästämään mm. osakkeisiin ja vaativat palkkojen laskemista? Säästämisestä rikastuvat vain pankit ja se näkyy asiakasta kohtaan entistä röyhkeämpänä toimintana. Raha pitää panna kulutukseen. Se on uuden loistavan hallituksen keskeisiä keinoja saada Suomi taas jaloilleen. Pitää kuluttaa ja mahdollisimman kehnoa rihkamaa, että päästään uudelleen kuluttamaan. Säästäminen ja palkanalennukset eivät palvele tätä talouselämän lainalaisuutta. Jatkuva kasvu saa niistä pahan kolauksen.
Nostokoukku 6.11.2023, 18:18Avohakkuu ja siitä aiheutuvat jatkotoimet jäljittelevät surkeasti pohjoisen havumetsän uudistumista. Melkoinen fanaatikko täytyy olla joka näin väittää.
Nostokoukku 6.11.2023, 09:01Lopputulos on parempi, jos vilja jää peltoon. Puiminen ja kuivaaminen on iso menoerä.
Nostokoukku 5.11.2023, 20:10Sekin kasvattaa bkt:a jos öljytankkeri ajaa saaristossa karille ja joudutaan siivoamaan isolla joukolla rantoja.
Nostokoukku 5.11.2023, 19:30Kyllä. Olen tavannut aukoista jopa kahdenlaisia vattuja, marjovia ja ei marjovia, sekä kahta eri väriä horsmia. Lisäksi isompien teiden varsilla aukkoihin on levinnyt hienosti kukkivaa lupiini.
Nostokoukku 4.11.2023, 18:59Ruhot on aikaisemmin viety haudattavaksi Ämmänsuon kaatopaikalle. Lakimuutos kieltää sen. Maanomistajan luvalla ruhon saa haudata kaatopaikan aidan viereen, mutta ei aidan sisälle. Byrokratian kukkanen. Raatojen hinailusta mihin tahansa metsiin saattaa synnyttää melkoisen metelin. Ja metsästäjien syyksihän sekin kääntyisi, jos joku nykyajan muotisairautta eli yliherkkyyttä sairastava ahdh diagnoosin saanut autistinen törmäisi raatoon. Ainut toimiva menetelmä taitaa olla viedä raadot Honkajoelle. Ja se maksaa.
Nostokoukku 4.11.2023, 18:51Jos se on luonnonsuojelualue, niin eikös siellä ole polut oltava auki, asfaltoitu tai vähintään murskeella sorastettu. Eihän kukaan suojelualueelle mene kuin läskikumipyörällä.
Nostokoukku 4.11.2023, 17:16Espoossa on pahimpana vuonna kolahtanut 272 kertaa. Ahkerana on saanut Srva-porukka saanut olla. Kustannuksia on tulossa 170 € ruholta. Tosin valtionavustus on ruhoa kohti 3,70 € !!!!!
Nostokoukku 4.11.2023, 16:34Tolopainen. Hallitushan tekee kaikkensa kulutuksen lisäämiseksi. Veroalea ym. muita toimia on perusteltu aina sillä, että palkansaajilla on sitten millä kuluttaa. Se kun lisää kansantuotteen kasvua. Kulutus on se Moolokin kita jonka varassa koko jatkuvan kasvun harha pyörii.