Käyttäjän Nostokoukku kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 5,861 - 5,870 (kaikkiaan 7,906)
  • Nostokoukku

    Investoijat eivät ole tyhmiä. Valtava hypetys asiasta avaa vuolaita rahahanoja. Vetytaloudessa syntyy iso määrä hukkalämpöä, mikä kertoo huonosta hyötysuhteesta. Jos vedystä joudutaan valmistamaan sähköä, syystä tai toisesta, hyötysuhde edelleen huononee. Jos halutaan ensi talvena varmistaa Suomen omavaraisuus sähkössä kaikissa tilanteissa, täytyisi rakentaa kaksi Olkiluoto 3 tehoista ydinvoimalaa. Ydinvoima on tulevaisuuden energiaa, tuulivoima on vanhanaikaista tehotonta ja soveltuu lähinnä jyvien jauhamisen kuten vanhassa maanviljelyyn perustuvassa yhteiskunnassa.

    Nostokoukku

    Elikkä jos sattuu pitkä tyyni jakso eikä tuurisähköä ole saatavissa, niin suuren luokan vetytehdas laittaa sangollisen sepeliä ”tankkiin”, syöttää perään aineen ja energian yhtälön ja pyörittää sillä tehdasta kunnes taas tuulee ja sähköä on saatavilla.

    Nostokoukku

    Mitä auttaa moninkertainen määrä tuurisähköhankkeita jos ei tuule? Ei ydinenergiaakaan synny jos ei ole uraania. Eikä puulämmitys lämmitä jos liitteissä ei ole puuta. Siihen kysymykseen ei ole vielä kukaan vastannut kauanko suuren luokan vetytehdas on valmis seisottamaan tuotantoa jos ei ole saatavilla sähköä.

    Nostokoukku

    Merkittävä on rooli tuuri- ja aurinkoenergialla tänäkin aamuna, kun aurinko paistaa komeasti. Tuotanto kaikkiaan 8600 Mw, josta tuuri- ja aurinkoenergian osuus yhteensä 620 Mw.

    Nostokoukku

    Niinhän siinä käy. Vattu, horsma, pajut ja lupiini joutuvat kasvamaan tienpenkoissa.

    Nostokoukku

    Missä se ylimääräinen sähkö lymyää? Tänäkin aamuna kulutus yli 1000 Mw suurempi kuin tuotanto.

    Nostokoukku

    Ilmeisesti Olkiluotoonkin on piakkoin tulossa joku venttiilivika…….

    Nostokoukku

    Näin minäkin olen asian aina ymmärtänyt. Mutta näkyy olevan vaihtelevia käsityksiä asiasta.

    Eihän kuollut puu voi ”niellä” mitään, paitsi sadevettä. Se voi kyllä olla hiilivarastona vaikka parisataa vuotta, aivan kuten hirsi talon seinässä.

    Nostokoukku

    Montako kortitonta/autotonta fillaristia ja kadulla/ suojatiellä vaeltavaa on jäänyt auton ruhjomaksi samassa ajassa ?

    Nostokoukku

    Selvittäkääpä  käsitteet hiilinielu ja hiilivarasto.

Esillä 10 vastausta, 5,861 - 5,870 (kaikkiaan 7,906)