Käyttäjän Nostokoukku kirjoittamat vastaukset
-
Luonnon tekemän aukon ja ihmisen tekemän aukon vertailu ei onnistu. Muistuttavat toisiaan lievästi maisematasolla, avartaa maisemaa, eipä oikein muuten.
Nostokoukku 31.3.2023, 18:01Ei maitohorsma, vattu ja metsälauha ole vielä uhanalaisia, eikä varmaan koskaan tulekkaan olemaan.
Nostokoukku 31.3.2023, 17:58Varsinais-suomesta lähtee nuoria susia vaeltamaan koska ne hakevat omaa reviiriä. Vs:n vanhat susiparit eivät siedä, että nuorukaiset jäävät nurkkiin pyörimään. Se on suden normaalia käyttäytymistä. Suuntana on Keski-Suomi koska siellä on vähän reviirejä. Suomessa kaadettiin 2022 n. 130000 hirvieläintä. Tämän saaliin syöttämiseen susille tarvittaisiin 2500 sutta. Ja vielä ei koskettaisi ” pääomaan”. Jos kaikki tihentymäalueet haluttaisiin tyhjentää, ei varmaan riittäisi 3000 sutta.
Nostokoukku 31.3.2023, 15:49Kustannustehokkuuden kannalta kannattaa pilata mahdollisimman isoja alueita.
Lupakäytännöissä omituisuuksia. Mikä haitta pääkaupunkiseudulla on 40 desibeliä lisää meteliä, ei yhtään mitään. Tilaa on. Esim. Nuuksio ja Sipoonkorpi aivan lähellä tiheää asutusta. Jos luonnolle ei mitään haittaa Kainuussa, niin ei kai näissäkään kohteissa.
Kun tilaaja maksaa tutkimuksen, saa yleensä haluamansa tuloksen.
Nostokoukku 31.3.2023, 15:35Piti sanoman luontotyyppi.
Nostokoukku 31.3.2023, 15:20Kaikki metsätyypit ovat uhanalaisia, etenkin Etelä-Suomessa. Metsät ovat väistyneet puunkasvatusalueiden tieltä.
Nostokoukku 31.3.2023, 15:16Näin on. Kun tuulee, lyödään patolunkut kiinni, että tuulisähkölle ei synny hintakilpailua. Kun on tyyni pakkasjakso, tuotetaan sähköä vesivoimalla.
Nostokoukku 31.3.2023, 15:05Oliko pukeutunut äärioikeistolaiseen asuun?
Nostokoukku 31.3.2023, 14:51Mutta miksi vain syrjäseuduille rakennetaan. Eikö teollisuuden paikka ole siellä missä ovat kuluttajatkin. Vai haluavatko ulkomaiset yritykset tukea Suomen aluepolitiikkaa. Se olisi aivan uusi toimintamalli suuryrityksistä.
Nostokoukku 31.3.2023, 14:45Vuonna 2020 vesivoimalla tuotettiin vielä 24% sähköntuotannosta. Jos Timpan laskelma n. 6% pitää paikkansa, silloin kaikki Suomen n. 250 vesivoimalaa joutaa purkaa ja tuulimyllyt kaataa.