Käyttäjän Nostokoukku kirjoittamat vastaukset
-
Ukrainan puolella olen, mutta täytyy antaa venäläisillekin sen verran tunnustusta, että ovat kyllä kovapäistä ja sitkeää porukkaa kun näinkin kauan ovat pitäneet pelkillä kenttälapioilla puoliaan lännen huippu moderneja aseapu välineitä vastaan.
Nostokoukku 7.3.2023, 14:19Riippuu tietenkin vähän siitä mikä ensiharvennuksesi katsotaan. Tehdäänkö raivaussahalla, moottorisahalla pikkuklapia liiteriin vai motolla ainespuuta.
Nostokoukku 7.3.2023, 11:44…kansallisvaltiot haluavat päättää omista asioistaan….
EU:n osalta Suomi tässä itse päättämisessä varmaankin eturintamassa hoitamassa itse omat päätöksensä.
Nostokoukku 7.3.2023, 11:32Olen sodan kulusta tietoinen lähinnä Ylen asiaohjelmien varassa. Tiedä sitten kenen propagandaa levittävät. Mutta vähemmän tuntuu siellä tietoa olevan tilanteesta kuin useilla palstalaisilla. Eräskin asiantuntija, taisi olla viime viikolla, kertoi että Ukraina syytää tykinammuksia menemään päivässä enemmän kuin Eurooppa ehtii kuukaudessa uusia tekemään. Toinen, eversti evp. mainitsi Venäjän panssareiden vanhanaikaisuutta epäilevälle toimittajalle, että on työläämpi tuhota 100 vanhaa tankkia kuin 10 modernia.
Nostokoukku 7.3.2023, 11:18Lähellä olevia asioita olen aina kunnioittanut. Lapin laskettelurinteille ei ole koskaan tarvinnut lähteä. Omalla kylällä on vielä monta mäkeä, joita en ole pystyssä onnistunut laskemaan, ne on opeteltava ensin. Vaikka niissä ei olekkaan rinnejuottolaa.
Nostokoukku 7.3.2023, 10:26Hömö- ja töyhtötiainen ovat niin omapäisiä, että haluavat itse kovertaa pesäkolonsa. Niitä voi yrittää ”huijata” siten, että täyttää tavallisen niille sopivilla mitoilla tehdyn pöntön sahanpurulla tai lahopuun silpulla.
Nostokoukku 7.3.2023, 10:18Gla ja Visa. Olette harvinaisen oikeassa. Mutta jos laitat sieltä pyöräretkellä tai raivaustyömaalta kortin työpaikalle tai tutuille, että näin tässä lomaa vietetään, saat lähinnä sääliviä katseita. Aurinkorannikon turistirysästä kun laitat kortin, joka on perillä viikon sen jälkeen kun olet jo töissä, niin sepä kirvoittaa keskustelua moneksi kahvitunniksi.
Nostokoukku 7.3.2023, 10:11Ola. Jos metsässä on metsälain 10 pykälän kohde, sillä ei ole hakkuuoikeutta. Kuinka korvataan täysimääräisenä sellainen johon ei ole ollut oikeutta?
Nostokoukku 7.3.2023, 09:35Yksi syy vuosisadan vaihteen isojen kartanoiden, maatilojen ja pappiloiden menestymiseen oli lähes ilmainen työvoima. Piiat, rengit, huutolaislapset ja torpparit taksvärkkipäivineen työt tekivät lähes ilmaiseksi, lähinnä ruokapalkalla.
Nostokoukku 6.3.2023, 21:42Mikähän olisi sellainen puusta tehtävä keksintö, joka vaikuttaisi puun kantohintaan? Eipä taida meidän aikanamme ehtiä markkinoille.