Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,311 - 1,320 (kaikkiaan 23,539)
  • Tolopainen Tolopainen

    Suomella ei ole omaa ilmastoa, havumetsätkin ovat pääasiassa hakkaamattomia, ei ole mitään merkitystä hakataanko niitä Suomessa tai ei. Se ei vaikuta yhtään mitään ilmastoon.

    Tolopainen Tolopainen

    Metsien hiilikeskustelu on täysin turhaa. Se on juhlapuheiden terminologiaa eikä yhteiskunnalla ole mitään keinoja puuttua oikeusvaltiossa yksityisen omaisuuden käyttöön. Hakkuutan metsiäni aina kuten parhaaksi näen. Päätehakkuuikää lähestyvissä kuvioissa on maininta alenevat hiilensidontakyky, mitäs järkeä noissa olisi säilyttää mahdollisimman pitkään. Kun katsotaan tilannetta 100v kuluttua, kaikissa yleisissä aukoissa on silloin vanhaa metsää, jos ei ole tehty päätehakkuuta.

    Havumetsistä on metsätalouskäytössä vain 5%, onko sillä jotain merkitystä miten tuota osuutta käsitellään, jos 95% on luonnontilassa, sen perusteella maapallolla on loistava hiilensidonta.

    Tolopainen Tolopainen

    Kummallista, että ihmiset laittavat rahojaan näytöllä näkyviin numeroihin ja kuvittelevat rikastuvansa.

    Tolopainen Tolopainen

    Mistä Spinnova voisi osinkoa maksaa, kun ei ole tulosta tehnyt, tappiota tehnyt jo viisi peräkkäistä tilikautta yht. n. 50milj€. Kohta menee konkkaan.

    Tolopainen Tolopainen

    Sähkön hinta ei merkitse Jesselle mitään kun ei tarvitse itse maksaa laskuja. Kaikki tulot menee metsien ja kaluston ylläpitoon.

    Tolopainen Tolopainen

    SAK esittää 10% palkankorotuksia, eli liikkumineen n.15%. Miten tämä sovitetaan supistuviin hakkuisiin ja väheneviin päästöihin. Kyllä myös SAK:n pitää olla talkoissa mukana eli vaatia palkkoihin leikkauksia ei kulutus muuten vähene.

    Tolopainen Tolopainen

    Onneksi meillä on täällä sähkömarkkinoiden asiantuntijat Numppi ja Puuhastelija. Puuhastelija on kyllä aika täystyöllistetty, kirjoitusten arkistoinnin parissa.

    Tolopainen Tolopainen

    Kuka osaa kertoa, miten määräytyy kuluttajan maksaman pörssisähkön hinta. Miten muka laskevat tuon laskussa olevan keskihinnan, se on joillakin yhtiöillä alviton ja joillakin sisältää alvin. Eihän noista laskuista ota selvää vanha Erkkikään.

    Tolopainen Tolopainen

    Miksi Suomessa ei nosteta verotusta niin korkealle, että se peittäisi julkiset menot ja tarvittavat investoinnit hiilineutraaliksi maaksi. Metsien hiilinielun hoito ei ole lakisääteinen tehtävä, josta metsänomistajien pitäisi vastata.

    Tolopainen Tolopainen

    Kaikenlaisia joutavuuksia päästömaksuja keksitään maassa, joka elää jatkuvan miehitysuhan alaisena ja elää jatkuvassa velassa. Putlerkin saa tuosta  päänsäryn.

Esillä 10 vastausta, 1,311 - 1,320 (kaikkiaan 23,539)