Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,341 - 1,350 (kaikkiaan 23,621)
  • Tolopainen Tolopainen

    Ihmetyttää että miksi noita uusia ydinvoimaloita halutaan, kun jokainen rakennusprojekti on ollut aivan järkyttävä. Eikä niistä opita mitään.

    Miten niin epäluotettava yhtiö kuin Fortum voisi saada ydinvoiman rakennusluvan, pidän sitä täysin edesvastuuttomana, mikään eduskunta ei tule sellaista myöntämään. Yhtiön joka on haaskannut suomalaisten rahoja kymmeniä miljardeja ulkomaille pitää ensin korvata aiheuttamansa vahingot. Fortumin sähkösopimukset ovat markkinoiden heikoimpia, ei kukaan laskutaitoinen Fortumilta sähköä osta. Mutta eihän suomalaiset laskea osaa, eikä peruskoululaiset enää osaa lukeakaan kuin pieni vähemmistö. Tämä muka jokin johtava sivistysvaltio, tietäähän tuon kun kaikenmaailman rupusakkia notkujia on tänne rahdattu vuosikummeniä, jotka ei muualle pääse lorvimaan.

    Tolopainen Tolopainen

    Nostokoukku halisee prosentit yhtä huonosti kuin Stubb aikoinaan. Saksan LnG:sitä tulee jenkkilästä 90%. Lisäämismahdollisuuksia ei taida paljon olla.

    Tolopainen Tolopainen

    Tsemppiä pojille lakkoon, valtio tarvitsee lisää verotuloja.

    Tolopainen Tolopainen

    Mikä on seuraava uusia absraktinen asia, jotta saataisiin tukea väittämälle, että metsien hiilensidonta olisi pienentynyt. Sehän tietenkin vaihtelee vuositasolla, mutta kasvaa koko ajan. Metsien hakkuissa on pääosin kyse harvennushakkuista, jotka lisäävät kasvua. Kyllä on helposti nähtävissä, että puiden latvukset eivät ole muuttuneet mihinkään. Neulaskerrat ovat vähentyneet jo vuosikymmeniä sitten ei viimevuosina.

    Tolopainen Tolopainen

    Suomeen pitäisi muka rakentaa maisemat täyteen tuulimyllyjä ja siirtolinjoja datakeskuksia varten. Rakentakoot ydinvoimalan ja datakeskukset viereen.

    Tolopainen Tolopainen

    Nämä datakeskukset edustaa siirtomaataloutta, joista tulee vain kalliit investoinnit sähköinfraan. Pitää keskittyä tekemään rahaa nolla investoinneilla ja hyödyntää korkea koulutusta. Paljon henkistäpääomaa ja vähän rautaa.

    Tolopainen Tolopainen

    Jokainen voi korjata ensin oman taloutensa, jos kuuluisin kirkkoon olisin maksanut kirkolle veroa eläkkeestäni jo lähes 10k€, mikä röyhkeys. Eläkkeeni kuuluu minulle ei instituutioiden palkollisille.

    Tolopainen Tolopainen

    Kiinalainen roina mahdollistaa elämisen halvalla Suomessa ei tarvitse muuttaa halpamaahan, kun tavarat saa edullisesti Temusta. Kiinasta paketti tulee nopeammin kuin Powerista.

    Tolopainen Tolopainen

    Länsimaat ovat siirtäneet teollisuus tuotannon ja mineraalien kaivamisen Kiinaan ja nyt ihmetellään, että ei kasva kuin velka. Herra Trump voisi keskittyä aluksi jenkkilän ongelmiin. Siellä uuden kaivoksen avaaminen kestää keskimäärin 29v taitaa olla byrokratia tuplasti hitaampi kuin esim. Suomessa. Tekevät lisäksi niin huonoja tykinputkia, jotta ne kuluu hyvin nopeasti loppuun. Ei niillä sotia voiteta

     

    Tolopainen Tolopainen

    Tärkein syy Suomessa halpaan sähköön on v 2007 alkanut kulutuksen lasku, yhden ydinvoimalan tuotannon verran. Eikä paperiteollisuuden  supistumiselle ole loppua näkyvissä. Muutama datakeskus ei trendiä käännä.

Esillä 10 vastausta, 1,341 - 1,350 (kaikkiaan 23,621)