Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,471 - 1,480 (kaikkiaan 23,994)
  • Tolopainen Tolopainen

    Trump työllistää ennätysmäärän terapeutteja, kukaan tervejärkinen ei voi olla sairastumatta seuratessaan hänen toimiaan. Neljä vuotta ovat täysi mahdottomuus. Kun suurvalta alkaa soveltaa putinismia politiikassaan, siitä on leikki kaukana. Täytyi olla karmea yllätys Zelesnille, järkipuhetta ei otettu huomioon.

    Tolopainen Tolopainen

    Trump ja Musk ovat jo möläytelleet Teslan kurssia alas yli 400mrd taalaa. Sehän on paljon enemmän kuin kaikkien suomalaisten pörssiyhtiöiden arvo. Jenkkilän pääindeksien arvosta suuryhtiöt muodostavat valtaosan. Tietenkin sekoileva valtionjohto aiheuttaa markkinan laskua. Tuskin tuo hallinto joulua näkee.

    Tolopainen Tolopainen

    Omhex kursseja on nostanut alkuvuodesta odotukset isoista osingoista. Loppuvuosi onkin perinteistä alamäkeä.

    Tolopainen Tolopainen

    Hiukan on lännen johtajilla päänsärkyä Trumpetista. Mihin tämä härikkö oikein pyrkii. Onko idän vai lännen puolella. Tätä se on kun kiinteistökeinottelija alkaa järjestellä maailman politiikkaa. Siinä Venäjä ja Pohjois-Koreakin näyttää vain hyviltä sijoituskohteita. Ongelmana vain on se että mitkään yritykset eivät lähde mukaan Trumpin humpuukiin. Gaazaa eivät jenkit tule ottamaan haltuunsa eikä rakentamaan lomakohteeksi. Eikö tuo osoita, että Trump on mielipuoli dementikko.

    Suomikin viimein pääsi Natoon ja voidaan todeta, että liittouma on toimintakyvytön. Miten se voisi sotia Trumpin ylimpiä ystäviä vastaan. Eihän sitä kolmatta maailman sotaa käydä ystävien kesken. Trumppi haluaa sotia Ukrainaa vastaan, kun ei saanut nolattua sitä ja entistä presidenttiä Bidenia mineraalisopimuksella. Suomesta saa malminetsintälupia eikä tarvitse antaa yhtään sotilasapua. Suomessa toimii useita jenkkiläisiä yrityksiä, tuoko ne jotain turvaa ryssiä vastaan.

    Jenkkiläiset johtajat eivät ole mitenkään tarkkoja pukukoodista. Juhlissa olen nähnyt heitä, puvuntakissa, farkuissa ja lenkkarit jalassa. Oikein rentoa porukkaa. Taisi virka nousta päähän tälle 78v ovaalihuoneen vartijalle ja hänen täysin kyvyttömälle varamiehelleen.

    Tolopainen Tolopainen

    Ukraina ei koskaan alistu siihen, että aina heidän etujaan vastaan toiminut Trump palkittaisiin ruhtinaallisesti ei mistään. Mitään rauhanneuvotteluja ei ole edes käyty, eikä tulla hänen johdolla käymään.

    Tolopainen Tolopainen

    Tuo Venäjään hurahtaminen kesti Suomessa hämmästyttävän pitkään. Loppui vasta 2022, kun sokea Reettakin näki miten militaristinen ja imperialistisen valtio toimii. Trump on ainut valtionpäämies lännessä, jonka Venäjä usko ei horju. Mutta hää onki KGP:n agentti. Hänet on todella aivopesty.

    Tolopainen Tolopainen

     

    Vaikea kuvitella mitään normi tilannetta talouteen seuraavan kahden vuoden aikana. Tulee tulleja ja erilaisia kampanjoita Venäjän puolesta. Minusta tuo Suomen hiilineutraalisuus tavoite 2035 ei perustu yhtään mihinkään. Vety investointeja suunnittelevat rahattomat pöytälaatikko firmat. Ei niiden ole tarkoituskaan tehdä mitään tehtaita, kunhan keräävät muutaman millin rahaa pienelle piirille ja häipyvät. Meillä päin yksi tuollainen rahaton firma teki 5milj€ puhalluksen viihde puolelta. Ei liene mikään ongelma kaapata 50 milj€, kun levittelee isoa vetytehdashanketta eripuolilla Eurooppaa.

    Tolopainen Tolopainen

    Kun tuulivoimaa rakennetaan pääasiassa sellaisille alueille, joilla ei kunnollista metsää edes ole. Eipä tuo pinta-ala merkitse puun tuotannon kannalta juuri mitään. Miten metsästä saisi 8000Mw sähkötehoa. Tuo 50000ha on keskimääräisen pitäjän ala. Paljonko noilla suojelualueilla on metsää, joka ei tuota yhtään mitään.

    Tolopainen Tolopainen

    Taitaa olla parasta lopettaa joutavat haihattelut ja alkaa rakentaa bunkkereita itä-rajalle. Yritykset tarvitsevat toimintaedellytystensä turvaamisen. Nyt alkaa olla toiminnan aika, jos aiotaan toimia.

    Tolopainen Tolopainen

    Veroilmoitusta voi täydentää, riittää, että lähettää jotain määräpäivään mennessä. Kun lähettää tiedot ajoissa, tiedän jo nyt lopullisen verotuksen, kun tuli veroehdotus. En tee enää mitään muutoksia ilmoitukseen.

Esillä 10 vastausta, 1,471 - 1,480 (kaikkiaan 23,994)