Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,831 - 1,840 (kaikkiaan 23,544)
  • Tolopainen Tolopainen

    Pitäähän sitä jotenkin perustella, kun on tehnyt huonon sopimuksen. Joutuu valita kalliit laskennalliset tunnit omaan kulutukseen, joka on lisäksi aika vähäistä.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Mistä tuon pörssihinnan tempasit, kun pörssisähkön keskihinta on tässä kuussa ollu 4.51 cent/kwh, yleensä oma kulutushinta jää keskihinnan alapuolelle.

    Tolopainen Tolopainen

    Ostettu alue on niin iso, että siihen tulee energiapuisto viereen, ei datakeskus tuosta vie tilaa kuin pari hehtaaria.

    Tolopainen Tolopainen

    Vaikea löytää ainakaan netistä, suositusta alkoholin käyttön lopettamisesta. Ilman etujärjestöpolitiikkaa, ruokaympyrä olisi vielä huomattavasti terveyspainotteisempi, nyt se on kompromissi. Eihän ihmislajit luonnontilassa ole lihaa juurikaan syöneet. Apinalaumoilla on tapana käydä toisen lauman kimppuun juurikin lihan syönnin takia, koska aivot tarvitsevat lihassa olevia ravinteita kehittyäkseen.

    Tolopainen Tolopainen

    Mitäpä jo 50- luvulla olisi suositeltu puolittamaan maidon käyttö vähentämään voin käyttöä 70-% ja kolminkertaistamaan lihankulutus, olisiko taputettu. Näin on kuitenkin tapahtunut, ihan ilman suosituksia. Kännykän käyttö ja television katselu ovat lisääntyneet noista ajoista 100% ilman suosituksia, terveyshaitat niistä ovat suuret.

    Tietenkin ravintosuositukset ovat myös ympäristöpolitiikkaa, eivät viranomaiset voi toimia vastuuttoamsti ja mennä kyselemään kadunmiehiltä, mitäs laitetaan ruokaympyrään. Roskaaruokaahan ruokaympyrään tulisi pääosin, jos tietämättömiltä kysellään. Miksi ei ollut suositusta alkoholinkäytön lopettamiseksi, alkoholin terveyshaitat ovat kuitenkin suuret. Sehän on liuotinaine ja hermomyrkky, jota ei pitäisi juoda ollenkaan. Viinapulloissa, pitäisi olla merkintä, vaarallisesta kemikaalista.

    Maapallo on avaruusalus, jossa pitää olla pelisäännöt, jotta alusta voidaan käyttää vielä 4mrd vuotta, ennen sen tuhoutumista, joka tulee varmasti. Ihmiskunnan tuho tulee nykyisellä menolla jo muutamassa sadassa vuodessa, mutta ekosysteemi ei ihmistä tarvitse toimiakseen, ihminen on häirikkö maapallon pitkässä historiassa.

    Tolopainen Tolopainen

    Kun liikenteen päästökauppa tulee käyttöön v 2027, polttoaineiden hinnat nousee n. ero/l. Saattaapi liikenteen sähköstyminen vauhdittua.

    Tolopainen Tolopainen

    Mitä sitten jos käyttää terveyspalveluja, ja pitää huolta terveydestään. Hammaslääkärissä käyntikin on terveyspalvelujen käyttöä  Aika useasti joutuu käyttämään terveyspalveluja, jos jalka murtuu ja se kipsataan. Pelkästään kasviksia syöviä on sitä paitsi hyvin vähän. He eivät pahemmin terveyspalveluja kuormia, jos heitä on muutama prosentti väestöstä.

    D vitamiinia ja kalkkia tulee käytettyä jatkuvasti samoin monivitamiinia, jossa on kaikkia B-ryhmän vitamiineja. Verikokeessa tulee käytyä vähintään kerran vuodessa.

    Japanilaiset käyttävät runsaasti terveyspalveluja, johtuuko se riisin syönnistä.

    Tolopainen Tolopainen

    Suomeen rakennettiin niin iso ydinvoimala, että sitä ei voi koskaan käyttää täydellä teholla, näin tehdään hölmölässä. Ol3 tilattiin aikoinaan paperiteollisuuden kasvavaa sähkön kulutusta varten. Sähkönkulutus on nykyisin 20% pienempää kuin 2007 ja paljon hiilivoimaa purettu pois. Muuten ei olisi saatu keinotekoista sähköpulaa aikaiseksi ajoittain.

    Tolopainen Tolopainen

    Mikä oli tavoite, kun siirryttiin kaasareiden sähköiseen ohjaukseen, päästöjen vähentäminen. Sehän on raivaussahassa sama asia, vanhanaikainen kaasari tilhi ottaa herkemmin kierroksia, mutta savuttaa myös. Ei huvita tehdä töitä savupilvessa, kun työtulokseen ei vaikuta mitään, vaikka kierrokset nousee sekunnin viiveellä.

    Tolopainen Tolopainen

    Kyllä puuhastelijakin omasta kokemuksestaan tietää, että monilla paikkakunnilla on mahdotonta päästä psykiatrille. Käytännössä voi päästä puolen vuoden päästä etävastaanotolle.

    Lääkäri voi kirjoittaa lääkereseptin mutta lääkkeiden käyttö on aina omalla vastuulla. Sairauslomakin on vain suositus, eikä mikään laki pakota esittämään todistusta työnantajalle, lapun voi repiä ja laittaa roskiin ja mennä töihin. Näin ei tietenkään tehdä, koska kotona makoilemalla saa saman palkan kuin töissä. Etätyöt tietenkin vähentävät sairauspoissaoloja.

    Ihmisten ruokatottumusten seuraaminen on järkyttävää. Eläinrasvoja on aivan tarpeettoman paljon ja puuttuu marjat ja vihannekset. Jopa lapsille syötetään tuota samaa roskaa ja ollaan muka niin koulutettuja. Tätä näkee kun lähtee vierailulle sukulaisiin, ei pinna kestä katsoa kovinkaan usein. Onneksi ei ole pakko.

Esillä 10 vastausta, 1,831 - 1,840 (kaikkiaan 23,544)