Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Jokainen voi tietenkin laittaa oman veroilmoituksen vähennyksiin mitä haluaa. Ei sinne tarvitse kirjoittaa ostin kännykän. Metsänomistaja ei ole kirjanpito velvollinen.
Hyvä kysymys, jätän sen asiantuntijoiden ja puuhastelijan ratkaistavaksi.
Vai jatkuu sähkönkulutuksen nousu, sehän on laskenut joka vuosi v 2007 jälkeen. Laskua on tehontarpeessa n.200Mw/y.
Aika vähän täältä nykyisin lähdetään siirtolaisiksi. Ei se palkka ole edes puolta elämästä, kyllä se koostuu pääosin muista asioista.
Terveydenhoitohenkilöstö tietenkin vaihtuu Suomessa ulkomaalaisiksi, niin on jo käynyt meitä kehityksessä edellä olevissa maissa kuten Britanniassa, jossa on Suomea parempi terveydenhoito.
Kannattaa ostaa talviolosuhteisiin soveltuva auto sellainen ei ole sähköauto, joka vetää vain jommasta kummasta päästä. Ei raskas auto kulje mihinkään hangessa kaksivetoisena. Teslan talviominaisuudet on aika heikot, ei ole tehty liikkumaan lumessa.
Mitä voimaa mielestäsi ydinvoima on, jos se ei ole lauhdevoimaa niin mitä se on. Sen lisäksi tarvitaan fossiilienergialla toimivaa lauhdevoimaa varalla. Se on huoltovarmuutta. Lauhdevoiman puute näkyy pörssisähkön hinnassa, joka kävi viime talvena 2€/kWh.
Mistä se Fortum tulouttaa muualta kuin mummoilta perimästään sähkön ylihinnasta, teollisuus ei paljon sähköstä maksa, eikä maksa siirtomaksua kuin Fingridille.
Suomessa on pakko olla lauhdevoimaa, koska tämä ei ole vielä kesämaa, vaikka ilmasto on hiukan lämmennyt. Voidaan tietenkin teollisuutta ajaa alas kovilla pakkasilla, teollisuus kuluttaa puolet sähköstä. Suomessa lomat pitäisi siirtää kylmimpään vuodenaikaan. Kesällä täällä kannattaa parhaiten töitä tehdä ja pitää teollisuuden pyörät pyörimässä.
Mistä tahansa autosta saa varavoimaa invertterillä. Tuollainen 2000w invertteri maksoi aikoinaan pari sataa. Pitimmät sähkökatkot on mökillä olleet viime aikoina pari tuntia, kaupunki asunnossa niitä ei ole ollut koskaan yli 15min.
Vihreän vedyn hankkeet on menossa jäihin Euroopassa. Haihattelu loppuu, kun rahalle tuli hinta ja Trump pressaksi jenkkilään, palataan realismiin. Vetyputkistoja ei lähiaikoina tulla rakentamaan Suomeen metriäkään ja taitaa vihreän vedyn terästehdashanke Inkooseen kaatua. Miten rahaton tappiota tekevä yhtiö voisi tehdä miljardien rakennushankkeen.
Oli tietenkin merkittävä, osuus oli pari prosenttia BKT:stä. On edelleenkin suuri yhtiö Suomessa ei sen verkkopuoli ole mihinkään hävinnyt. Nokian pörssiarvo on 23Mrd€ ja UPM:n 13Mrd€. Nokian omistuksesta on aika vähän Suomessa.
Solidium on Nokian suurin omistaja, omistaa yli 5% osakkeista, sijoitus on vielä vähän tappiolla, maksanut osakkeista keskimäärin 4,21€/kpl.