Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Idässä ei ole ostovoimaa. Europpa on maailman ostovoimaisin 500 milj ihmisen markkina-alue. Kiinaan voidaan tietenkin viedä kananvarpaita ja siansorkkia, lisänä rikka rokassa. Venäjältä tuotiin halpoja raaka-aineita, mutta vienti Venäjälle oli hyvin hankalaa. Ei kukaan vie sinne mitään ennenkuin rahat tavaroista näkyy yhtiön tilillä.
Miksi pitää käyttää noin lyhyitä Tegeran tekeleitä, kun kunnon talvihanskojakin on saatavana. Lumikelillä metsurin sadeviitta ja suojalahkeet on aivan välttämättömät.
Ukrainassa alkoi mielenkiintoinen taistelu, siellä pohjoiskorealaiset ottelee atacms-ohjuksia vastaan rynnäreillä. Paksupoika saa kohta erikoisjoukkonsa takaisin sinkkiarkuissa. Biden piti lupauksensa, Putin ei tule tavoitteitaan saavuttamaan. Kummallista, että sotilaallisesti huomattavasti vahvempi länsi antaa digtaattoreiden sikailla Euroopan eteisessä. Olemme hyvin lähellä sitä tilannetta, että NATO pommittaa venäläisiä maahantunkeutujia Ukrainassa. Pohjoiskorealaiset jos etenevät Ukrainaan, kaikki pidäkkeet poistuvat sodalta.
Saattaa klapien kulutus jäädä hyvin alhaiseksi tänä talvena, ei ole vielä monesti tullut takkaa lämmitettyä.
Polttoenergian aika on muutenkin loppumassa, lämpölaitokset voidaan nopeasti muuttaa käyttämään halpaa tuulisähköa ja hiekka-akuihin saadaan varattua lämpöenergiaa jopa useaksi viikoksi. Taisi lämpöydinvoimaloista haihattelu loppua lyhyeen. Lämpöenergian varastointi on paljon halvempi ratkaisu saada halpaa lämpöenergiaa tuulettomina aikoina, ei ne yleensä monta päiväivää kestä. Tuulienergiaa on kuitenkin jo parin vuoden päästä rakennettuna 10000Mw, se tulee vaikuttamaan energiapolitiikkaan yhä enemmän.
Onhan se aika erikoista, että pieni piiri päättää paljonko maanomistajien pitää elättää metsissään hirvieläimiä. Muka riuistatiheikköjäkin pitää oikein erikseen jättää. Mihin lie jänikset kadonneet, löytyiskö metsänomistajista syypää niiden joukkotuhoon.
Venäjä koettelee rajojaan, mitä voi tehdä ennenkuin länsi kopasee. Sota Venäjää vastaan on jo käynnissä. Eikä helppoheikin valinta jenkkilän pressaksi paranna Euroopan tilannetta. Tosi tv tähdestä tulossa liikenneministeri. Jenkkilälle nauretaan vielä pitkään Trumpin orkesterin yrittäessä tehdä hallintoon radikaaleja muutoksia.
Ydinvoimalat vikaantuvat mystisesti yhtä aikaa, kun sähkön hinta on jonkin aikaa hyvin alhaalla. Kyllä tuossa on kyse tarkoituksellisesta toiminnasta, ei sattumasta. Kyllä tulee kalliiksi yrittää pitää viisi ydinvoimalaa toiminnassa näin pienellä sähkönkulutuksella kuin Suomessa on. Lisäksi se vähenee joka vuosi pari sataa Mw.
Ukrainan sodasta on ollut merkittävä hyöty Suomelle, ilman sitä meistä ei koskaan olisi tullut NATO:n jäsenmaata. Venäjän maavoimat on kertaalleen tuhottu, Venäjä on menettänyt kaikki Natoa vastaan suunnatut panssarit ja tyhjentänyt tykistöammusvarastonsa ja käyttänyt vanhat lentopomminsa. Venäjältä menee vuosia rakentaa asevoimansa uudelleen. Niitä ei Putlerin aikana saada entiselleen. Ei Venäjä mitään maailmansotaa kykene käymään vuosikausiin tyhjentyneillä asevarastoilla.
Poika Trumpista saa käsityksen, miten tyhmästi jenkkilän ulkopolitiikkaa aletaan johtaa. On Venäjän Puten nuoleskelija ja valehtelija kuten isänsä. Ei ole omena kauas puusta pudonnut. Tuli yksi itutuksen aihe lisää seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Trumpin hallinnosta näyttää tulevan varsinainen sirkus. Se pääsee ministeriksi, joka tietää vähiten hallinnonalastaan. Rokote kriitikko valittiin terveysministeriksi. Fox newsin toimittaja puolustusministeriksi jne, mitäs republikaaneja nuo ovatkaan. Nämä alittaa jopa persujen osaamattomat ministerit Suomessa, jotka hekin ovat säälittäviä. Miten vähällä järjellä maailmaa yritetään hallita. Pääsee Taviokin jenkkilään rukous aamiaiselle Soinin tapaan.
Onneksi tuli eilen saunattua. Ol3 on alhaalla vain yhden päivän. Huomenna vesi vielä haaleaa.