Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Tuo verkkojen siirto maan alle oli täysin turhaa. Paljon halvemmaksi tulee ostaa kiinteistökihtaista varavoimaa, jolla pärjäilee. Kun lisäksi on takka ja puuhella mitään ongelmia ei tule pakkasellakaan.
Eikö Visakallolla ole aggregaattia. Kyllä sellainen pitää olla varalla joka omakotitalossa.
Miten tuo energiapuumäärä mitataan, josta saa maksun.
En luottaisi, siihen että sakset varmasti pysyy kovassa vedossa kiinni rungossa. Kyllä vaijerilenkki puun ympärille on paljon varmempi. Aika usein tukkisakset lipsahti irti kun ennen vinssattiin traktorin vinssillä isoja tukkeja kärryyn.
Miten tuokin on mahdollista, vaikka puu painaisi 4t, ei sen tasapainoaseman muuttamiseen pystyasennossa kovin suurta voimaa tarvita, jos sakset viedään ylös.
Ei nuo kaatosakset ole tarkoitettu traktorin vinssillä vedettäväksi.
Paljonko ovat valmiita maksamaan lämpölaitosten muutostöistä, ei näy kuvissa kolehtihaavia.
Niin ja suksitehdas, silloin kuin vielä hiihdettiin puusuksilla. Jos kehitys olisi pysähtynyt, Hartola olisi pysynyt huipulla. Miksi Visakallo ei alkanut tanskalaiseksi maajussiksi. Pienillä investoinneilla ja kuvauksilla olisi tehnyt hyvin rahaa, eikä olis tarvinnut lähteä pirtistä mihinkään ryteikköihin.
Ei ole ihme, jos pitäjä kuihtuu. Kukaan ei kehitä mitään uutta, raha tulee halvan raska-aineen myynnillä kuten Neuvostoliitossa. Eihän hartolasta ole ollut koskaan yhtään kansanedustajaa eduskunnassa, mukavaa olla ajopuuna.
Hartolassa ja muuallakin halutaan laittaa pää pensaaseen ja nukkua Ruususen unta. Jotkut muka kävelee hakkuuaukoissa, jotka on juuri hakattu ja voivottelee, miten maisema on pilattu ikiajoiksi. Jo on ihmisillä pieniä murheita. Valtiolta on rahat loppu ja perustetaan hyvinvointialueita ja uusia virkoja, että rahat riittäisivät paremmin. En oikein usko, että tämä järjestelmä saa mitään järkevää aikaiseksi, puhumattakaan suuremmista maista.
Hyvä huomio, mutta suoransäteilun lisäksi tulee heijastus säteilyä. Suomessa eniten säteilyenergiaa tulee rannikkoalueelle, joka alkaa Raahen korkeudelta alas päin aina Kotkaan saakka, Hartola ei valitettavasti kuulu tähän vyöhykkeeseen jää varjoon. Tuolla vyöhykkeellä säteilymäärä on samaa luokkaa Keski-Eroopan kanssa ei mitään oleellista eroa, aikajakson vain jää lyhyemmäksi.