Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Jovain ei metsänomistajan tulot siitä kasva yhtään, jos kirjoitan yhtiölle myyntierästä laskun, he kertovat kuitenkin paljonko laitan summaksi. Näin se on muillakin tuotteilla, jos jyväjemmari myy viljaa, hän toimittaa kuorman myyjän varastolle ja saa vajaa 100€ tonnista eli tappiolla menee, vaikka voi kirjoittaa laskun jos huvittaa ja kaikki työtkin saa tehdä ihan itse omilla koneilla.
Mikä on halvempaa tavaraa kuin raakapuu, jota maanteillä kuljetetaan sitä ei kannata traktorilla ajaa tietäpitkin metriäkään.
Mikä vika tuossa hankintakaupassa on kun verottomana saa puolet kuitupuun kauppahinnasta. Ei ole herra ilmeisesti tehnyt yhtään puukauppa.
Stilin sahoihin ei kaasareita tarvitse vaihtaa. Raivaussaha ei käy tyhjäkäyntiä pienkonebensalla. Tästä bensasta on poistettu herkästi haihtuvat kevyet jakeet, joten se toimii huonommin kaasutinkoneissa kuin tavallinen bensiini. Parasta bensaa pienkoneisiin olisi venäläinen suoratislausbensiini.
Maalais Sepolle sanoisin, jotta kun kirjanpitoa ei tarvitse tilintarkastuttaa se antaa toimintavapauksia omalle tulkinalle. Jos myy puuta korjuukulut saa vähentää eikä kasvupaikka siihen mitään vaikuta.
Kyllä nämä räntäkelit toivat ison lisän hankintapuihin, jotka menevät kuormavaakamittauksella, kävin vielä lumilingolla varmistelemassa.
Ei isoja puita tarvitse enää tontilla kaaata. Löytyy nostureita, joissa on giljotiini ja pienivät puut latvasta alkaen täysin turvallisesti, sitten kun puun pituus on alle kymmenen metriä rungon voi sahata poikki moottorisahalla ja kone nostaa sen pois, helppoa ja turvallista hinta n.150€/h. Puomien pituudet ovat jo parhaimissa yli 30m eli auto voi olla parkissa kadulla. Jos tukit saa myytyä homma ei maksa juuri mitään, kun pihalta poistetaan tukkipuita. Kulut voi vähentää metsäverotuksessa.
Mitä järkeä on laittaa rahaa taimikoiden lannoituksiin laskevien hintojen aikana, kun harvennuspuusta on ylitarjontaa ja osa nuorista metsistä jää kokonaan harventamatta, kun kuitupuulle ei ole riittäviä markkinoita. Rästit ovat jo miljoona hehtaaria ja lisää tulee jokavuosi. Raivaussahat soimaan ja puuta nurin metsänravinteiksi nuorissa metsissä, muuta vaihtoehtoa ei ole, jos jättää harventamatta päätehakkuussa tulee isot tulonmenetykset.
Miksi hankintatyönä tehtävä puutavaravalikoima on rajattu paljon suppeammaksi kuin motomiehillä. Yhtiö voi teettää esim2,6m pitkää tukkia, joka menee sorviin, miksi sitä ei saa tehdä hankintana ei myöskään pikkutukkia. Käytännössä hankintana ei kannata tehdä kuin kuitupuuta nykyisillä pelisäännöillä, eivät ole tasapuoliset. Energiarangalle on taas avautumassa markkinat, kun Kemerassa ollut tauko on vienyt varastot minimiin eli sitä voi myös tehdä.
Metallinilmaisin on paljon varmempi keino.
Pojaveden alapuolelle kun kaivaa aivan sama missä, niin vedentuloa kaivantoon ei pysty mitenkään estämään, vaikka valaisi kaivon betonista. Ei siihen mitään kaivonkatsojia tarvita.