Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Mistä tuollainen väärätieto Ruotsin tilakoosta on peräisin ilmeisesti vitsi. Siellä on tiloja joilla on metsää enemmän kuin Kuusamon yhteismetsällä.
Tiedätkö edes missä Husum on, miksi noin hyvälle puuntuotantoalueelle pitäisi puuta tuoda. Enskalla on suuria metsäalueita siinä ympäristössä, samoin yksityisiä, joilla on metsää tuhansia ha.
Sehän tietenkin riippuu missä tuo pino on jos se on kelirikkotien päässä kolmea kymppiä ei saa. Mitään täysin yksilöllistä puukauppaa ei ole, digitaalisesti tarjouksen hintaan voi pyytää korjausta. Puukaupassa on listahinta ja lisät tiettyjen ehtojen mukaan aivan samat puhelimessa ja näytöllä.
Kun on siirrytty digitalisaaitoon valveutunut myyjä osaa käyttää tietojärjestelmiä.Ostajan tarjous tulee sähköisesti, sen voi hyväksyä pankkitunnuksilla. Pienten erien käsittely ei maksa yhtään enempää kuin isojen ja esim.haavalle saa koivukuidun hinnan.
Autoilua on turha mitenkään alkaa kehittää. Lisää veroja ja maksuja niin kaikki ovat tyytyväisiä, ei mitään verohelpotuksia Ei niitä kukaan tarvitse, jos on varaa ostaa uusi auto, on siitä varaa antaa muutama tonni yhteiseen kassaan. Rahat tulevat palveluina takaisin. On varaa laittaa lisää peltipoliiseja, jotka tuovat lisää rahaa valtiolle eli tällaisia myönteisiä vaikutuksia saadaan aikaan nostamalla autoveroa.
Ei noista Kemeroiden käsittelystä mitään lisäkuluja tule, kun sinne ei lisää työvoimaa palkata niiden takia. Palkkamenot pysyvät ihan samoina. Rahaa vain säästyy, pajon toteutetaan ilman Kemeroita kun on pitkät viiveet. Se osoittaantaa, että rahoitusta ei edes tarvita, kun työt on tehty kuukausia ennen rahoitusta. Miksi puuntuotannon lisäämistä pitäisi edistää, kun tarjonta ylittää jo nyt kysynnän ja hinnat laskee joka vuosi.
Metsäverkossa lienee jo sovellus, jossa varastopaikan myyjä merkkaa sähköisesti eli laputus on kohta sähköistä. Paikkatieto menee järjestelmään suoraan puuerän myyjältä.
Jätkä sahaa se keppisi hellapuiksi opettele käyttämään silmää harvennuksilla, aika nopeasti oppii määrittelemään tiheyksiä, kun vähän harjoittelee. Tuossa kun luet Pihkatapin kommentin, pääset kartalle miten motoilla harvennetaan nykyisin.
Jätä se teksti on aika pientä, mutta siinä lukee selvästi, että se on tarkoitettu maalla käytettäville 2t moottoreilla, sekä ilma että vesijäähdytetyille. Yleensä veneillä liikutaan vesillä ainakin meilläpäin.
Siis sitä ei ole sallittu käytettäväksi vedessä olevissa 2t moottoreissa niin lukee kanisterin käyttöohjeissa. Ei ole kyseessä lämmönkesto vaan ympäristönormit ja jäämät pakokaasuissa, vaativat eri ympäristöluvat.