Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Siirtokapasiteettia Ruotsista Suomeen rakennetaan lisää, tulee varavoimaa. Pohjoismaissa on sähkön tuotantoa yli viisinkertainen määrä Suomen keskikulutukseen verrattuna. Ei ole näköpiirissä, että teollisuus ja kotitaloudet olisivat lisäämässä sähkön kulutusta, kyllä se varavoima löytyy kulutusjoustosta. Teollisuudella on heikosti tilauksia ja kohta lakot pysäyttävät tuotantoa.
Nopeusero kasvaa, kun yhdellä pyyhkäisyllä kaatuu paksumpi runko. Homma hidastuu aika paljon kun pitää sahata rungon molemmilta puolin ja nykkiä terää saumasta irti. Kun raivausväli on varhaisperkauksesta taimikon hoitoon 10v lehtipuiden tyvet on jo lähes 10cm paksuja.
Niin oli ASX:lläkin ja sitten se hävisi kuin intialainen Fakiiri.
En lähde suosittelemaan, palstan suosituksilla ei ollu mitään merkitystä kun Visakallo sukisukin osti. Ei siitä mitään suositusta ollut, yllätyksenä tuli. Nyt joutuu ostamaan sellaisen auton, mihin suostuvat vaihtamaan. Kyllä se jokin noista kiinalaisista voisi olla.
Saattaapi ammatti mies menettää 20% vuosi ansioistaan, kun ei osaa viritellä sahaasa työ kuntoon, pieni terä ja sektorin suoja ei oikein vakuuta. Että olisi kyse tehokkaasta toiminnasta. En lähtisi metsään askartelemaan kun kyse on ansiotoiminnasta, tosin myhityksen hommissa ei saa tehdä liian tehokkaasti töitä, joutuu pakko lomille, toiset painostaa, pitää pysyä ruodussa.
Fysiikan lait on lahjomattomia liike-energia on 1/2mv2. Kun kehänopeus kasvaa myös leikkuunopeus kasvaa ja massaakin isommassa terässä on enemmän.
Vanha pukki Kiljunen aiheutti taas onngelmia demareille. On aiheuttanut ennenkin. Matkusteli lomalle valtion varoilla naisystävänsä kanssa 90-luvulla. Joutui siitä aikoinaan kamreeri Niinistön nuhtelemaksi.
Hänen ideansa oli Ottawan sopimus miinojen kieltosopimukseksi. Ilmeisesti toimi ryssän bulvaanina jo silloin. Vastusti jyrkästi Suomen NATO jäsenyyttä. Poliisin olisi syytä tutkia syullistyikö maanpetokselliseen toimintaan. Leninin tekstejä lateli, kun jäi rysän päältä kiinni. Kiljusen palvelut isänmaalle alkaa olla taputeltu.
Näin varmaan olisikin, jos raivaisin koko vuoden. Huhtikuussa tuli aloitettua tänä vuonna, mutta ei mitenkään säännöllisesti, korkeintaan kolme päivää viikossa. Kesällä en raivaa.
Jessen pitäisi ensiksi ostaa raivaussaha, että voi keskustella raivuusta.
Jesselle tiedoksi, että meillä ostetaan autot käteisellä tai ei ollenkaan.
Muutama tapaturma on sattunut, ei sairaalasta ilmoiteta kenellekään potilastietoja. Jos omissa töissä sattuu tapaturma sitä ei tutki kukaan, jos henki säilyy.
Ei ole mitään vakuutustakaan, joka mitään korvaisi. Kyllä eläkkeen saa vaikka on jalka poikki. Ei kannata mitään vakuutusta ottaakaan, kun sairauskuluilla on yläraja aika matalalla. Tapaturmapotilas pääsee heti hoitoon julkisella puolella.
Visakallo kuvittelee, että Hartolan kuninkaskuntaan ei tulisi liikenteen päästömaksuja. Ne tulee koko EU alueelle. Mitään poikkeuksia ei tulla myöntämään, eikä se ole tarpeenkaan. Saastuttajat maksaa. Sukisukin vaihtoarvo laskee jyrkästi, kun 2027 lähenee.