Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Eläkkeen ei pitäisi olla paljon palkkaa pienempi, jotta tulee mukavasti toimeen. Minulla se on jo jonkin verran isompi kuin viimeinen kk palkka. Vuositulo on tietenkin hiukan alhaisempi.
Maaseudulla on hyvin vähän eläkeläisiä, jotka maksavat eläkkeestään valtionveroa. Hartolassa tulotaso on muutenkin melko alhainen ja asunnot halpoja.
Sehän riippuu henkilön tuloveroprosentista, palkansaajat maksavat keskimäärin alle 30% veroa tuloistaan, vuokratulon voi saada jopa verottomana, kun se katsotaan palkkatuloksi. Pääomatulot on ankarasti verotettuja minimi vero 30%.
Miten Visakallon kesäretki, jäikö se suunnitteluksi vai joko suviseurat kutsuu. Olishan se hyvä saada etelän mies tänne metsänomistajaksi näyttämään meille mallia, miten puu kasvaa oikeilla toimenpiteillä.
Metsään.fi löytyy nykyisin, valmiina alueet, joihin on mahdollista hakea terveyslannoitustukea. Harmillista, että oli niin kapeat ajourat, että piti karsia kohteita, tarkka motokuski.
Yleensä maksan hoitokulut nollakorkoiselta käyttötililtä ja metsätulo menee sijoituksiin, joten tulos ei pienene yhtään vain tilillä ollut laiska raha laitetaan töihin. Kemeroilla tietenkin vaihdetaan autot, veneet , kodinkoneet ja ruohonleikkuurobot.
Sehän on loistava tilanne jos pohjoisessa on 40v metsälössä 140m3/ puuta. Saattaa olla, mutta enimmäkseen ei ole lähelläkään tuota määrää. Hyvä kun päätehakkuussa on tuo puumäärä.
Rane on asian ytimessä, Nallen paasaukset ovat yleensä pintaliitoa ja toteuttamiskelvottonia. Kun meillä on progressiivinen verotus, se hoitaa tulojen tasausta, ei siihen tarvitse kytkeä lapsilisiä. Mikä olisi suurituloinen lapsiperhe, lasketaanko se brutto vai nettotuloista. Tulot otetaan huomioon päivähoito maksuissa, maksut nousee ylimpään luokkaan jo varsin kohtuullisilla tuloilla ja niihin ei satasen lapsilisä kuussa riitäkään, menee kolme sataa kuukaudessa.
Voidaan tietenkin kysyä pitääkö Suomessa maksaa lapsilisää yhdellekään perheelle, jos Ruondassakaan ei makseta ja se on yksi maailman köyhimmistä maista, Suomi kuitenkin kuuluu varakkaimpien maiden joukkoon.
Ministereiden ja kansanedustajien lapset tietenkin voisi sulkea pois lapsilisiä saavien joukosta. Mutta eivät hekään mitään rikkaita yleensä ole. Aika harva palkansaaja Suomessa ylittää 4k€/kk netto, mutta monet eläkeläiset kyllä. Monilla parempi tuloksilla perheillä ei nykyisin ole lapsia ja paljon on sinkkuja, jos se mopokuskia yhtään lohduttaa. Ehkä niitä vajaa tuhat varakasta perhettä löytyisi, joilta voisi lapsilisät poistaa tarveharkinnalla, mutta ei sillä mitään rahallista merkitystä valtiolle olisi.
Nallelle sattui huono päivä puhui läpiä päähänsä ja kompastui lillukan varsiin. No onneksi hänellä on useita Bentley autoja ja oma kuljettaja. Hänen poistumisensa Suomen yrityselämästä tuskin aiheuttaa mitään isompia menetyksiä. UPM ja Nordea tulevat aivan hyvin toimeen ilman Nallea ja Pesosta, korvaamattomia miehiä ei ole. Suomalaiset yritysjohtajat eivät yleensä kelpaa minkään ulkomaisen yhtiön johtoon. RUK ei ole riittävä meriitti kansainvälisessä kilpailussa, se on enempi rasite.
Laita Kalle vain tänne tulemaan rahaa, jos on ylimääräisen kanssa ongelmia.
Alkaa olla miehestä puhti pois. Ota rennosti ja ulkoile, kun säät suosii.