Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,751 - 2,760 (kaikkiaan 24,056)
  • Tolopainen Tolopainen

    On se hyvä, että Venäjä on ollut diktatuuri ja heillä on Stalinin ja Puten kaltaisia johtajia. Ilman heitä venäläisiä olisi kymmeniä miljoonia enemmän ja taloudellinen ja sotilaallinen asema huomattavasti vahvempi. Putte on heikentänyt Venäjän armeijaa tehokkaasti ja nopeasti, kiitos siitä hänelle ja menestystä jatkossakin. Asevarastoja posahtelee lähes päivittäin todella mukavaa.

    Tolopainen Tolopainen

    Harmittavan pieniä nuo metsänhoidon tuet on. Visakin joutuu sen takia ajamaan karvalakkimallin kieseillä. Jos olis isontanut maitotilaa, voisi saada tukia yli 300k€/y ja joka vuosi voisi vaihtaa neliveto Audin. Lisäksi valtio maksaisi lomittajan. Nyt joutuu itse tekemään kaikki työtkin. Lomittaminen näyttää olevan rankempaa kuin maatilan pito, vaikka siitä puuttuu taloudellinen vastuu on sitä aikoihin eletty.

    Tolopainen Tolopainen

    Miksi tuokin hyypiö pääsee veronmaksajien rahoilla toimivaan TV yhtiöön esittämään päättömyyksiä. Mikään ei olisi parempi piristysruiske Itä-Suomen talouteen kuin 50000 natosotilasta pysyvästi.

    Tolopainen Tolopainen

    Venäjällä on ollut maaorjia ja nykyisin koko kansa elää diktatuurin orjuudessa. He ovat tapettavina Ukrainassa, jossa pitää hyökätä maailman tehokkaimpia aseita vastaan toisen maailman sodan aikaisella kalustolla. Jos venäläiset olisivat vapaita, mitään sotaa ei olisi. Demokraattinen maa ei ole koskaan hyökännyt naapurimaahan aloittamalla sodan.

    Suomessa on vain liittojen orjia, mutta yleissitovien sopimusten aika alkaa olla ohi. Niille ei ole maksajia, eikä EU jatkossa hyväksy niin suurta yli varojen elämistä ja velkarahan jakamista julkisen sektorin palkansaajille kuin nyt tapahtuu. Luonnonsuojelun pitää näkyä myös tupopöydässä, ostovoiman kasvattaminen vuodesta toiseen ei enää käy. Kaikenlainen lisää palkkaa riekkuminen olisi syytä lopettaa. Pitkään jatkunut fossiilisen energian käyttöön perustunut talouskasvu on päättynyt, rajat ovat tulleet vastaan ja geopolitiikka. Diktatuurimaat ovat vaurastuneet myymällä fossiilienergiaa länsimaihin. Kiitokseksi uhkailevst meitä sodilla ja ydinaseilla. Ryssän resurssit loppuu ensi vuonna ja Putte kaatuu, toivossa on hyvä elää.

    Tolopainen Tolopainen

    Persut siirtyivät taas pitkän askeleen kohti hallituksen ulko-ovea. Natseja ei pitäisi ottaa demokraattisen maan hallitukseen.

    Tolopainen Tolopainen

    Miten tuo metsien aluskasvusto on huomioitu hiilensidonnassa. Rehevään aukkoon tulee nopeasti pari metrinen vatukko ja horsmikko, siinä on biomassaa lähes 50t/ha, ei se ilman hiiltä synny. Kaupunkialueilla on myös runsaasti puustoa, onko mukana hiilinieluissa.

    Tolopainen Tolopainen

    Jos haluaa asua erämaassa sellaisilla alueilla, joista metsää ei hakata niitä löytyy Kanadasta ja Alaskasta. TV:stä tulee sarjoja ihmisten elämästä siellä. Vihreiden ja elokapinoisijoiden kannattaa muuttaa sinne, turha katsoa asioita postimerkin kokoouselta alueelta. Täällä on metsiä hakattu lähes 10000 vuotta eli aina kun täällä on asutusta ollut, hakkaamattomia alueita ei enää ole.

    Tolopainen Tolopainen

    Isä vainaa jätti arvokasvua ja minä korjasin sen talteen korkoa kasvamaan, näinsemenee. Kovin ollaan hiljaa nopeakiertoisen koivun kasvatuksesta jk metsissä. Taitaa olla arka paikka.

    Tolopainen Tolopainen

    Puteltä lähtee joukot oikosääristen komppaniaan, 1000 miehen värväystahtikaan ei enää oikein riitä. Kun pitää yrittää sotia ja ylläpitää maailman toiseksi suurinta armeijaa. Ei ole hänelläkään helppoa erikoisen operastionsa kanssa, laivat pohjaan ja räjähteet ilmaan.

    Rättipäätkin saivat sitä mitä jatkuvasti kerjäävät, tulta munille hakulaitteistaan. Ei pitäisi haastaa maailman tehokkainta armeijaa. Gaza alkaa olla eliminoitu ja nyt on Libanonin vuoro.

    Tolopainen Tolopainen

    Ei ole kielletty suurista tuloista haaveilemasta, maksajat vain saattavat loppua. Sehän onkin tuottava harrastus, kun kävelee raivurin kanssa metsässä ja maksaa itselle 70€/h palkkaa. Se on metsän omistaminen nykyisin kallis harrastus kaikenlaista konsulttia joutuu elättämään ja metkatkin viipyy. Tulee paljon halvemmaksi antaa pihapuiden kasvaa ja jos ne myrsky kaataa talon päälle vakuutusyhtiö maksaa. Ei pidä jättää tontille puita, kun alkaa rakentaa.

Esillä 10 vastausta, 2,751 - 2,760 (kaikkiaan 24,056)