Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,921 - 2,930 (kaikkiaan 24,059)
  • Tolopainen Tolopainen

    No minultakin on turhaan leikattu nielurisat. Paljon tehdään myös turhia polvi leikkauksia. Ei nykyisin enää kukaan kärsi kipeästä kurkusta eikä yskästä, jotka olivat ennen yleisiä vaivoja.

    Tolopainen Tolopainen

    Julkinen terveydenhoito on tehotonta ja kallista, nyt se on peitetty valtion budjettiin. Kun maksut nostetaan hiukan lähemmäs kustannuksia, rahat alkaa riittämään. Nyt leikkauspäivä maksaa 50€, kun hinnaksi laitetaan 500€, alkaa joutavat leikkaukset loppua ja rahat riittää. Aivan turha tarjota lähes ilmaispalveluja, jotka pitää rahoittaa ulkomaisella velalla. Se tie on kuljettu loppuun kymmenessä vuodessa.

    Tolopainen Tolopainen

    Jos tuo metsänomistaja ei olisi ollut ahne kapitalisti, tuota tapausta ei koskaan olisi tapahtunut. Hän olisi tietenkin myynyt ranta-alueet metsäkeskukselle luonnonsuojeluun ja saanut niistä verottoman korvauksen. Lisäksi hän on taatusti tiennyt, että puiden ajo tuon vesistön yli on ollut kiellettyä. Asia on kyllä ollut esillä yhtiön ostomiehen ja urakoitsijan kanssa. Sellaista puukauppaa en ole vielä koskaan tehnyt, jossa ei käyttäisi läpi puiden ajo reittiä. Tuo metsäalue pitäisi tuomita valtiolle samoin puista saatu myyntitulo, joka on saatu viekkaudella ja vääryydellä. Kaikki Enskalle puita myyneet ovat osa syyllisiä tähän tapaukseen.

    Puukaupassa pitää muistaa realiteetit, ahneus voi kostautua, tässäkin tapauksessa rikoksesta kiinnijäämisen riski oli hyvin pieni. Eihän tuolla yleensä virkamiehet liiku, eikä poliisi valvoo mitään.

    Tolopainen Tolopainen

    Olen sitä mieltä, että vuoden kuluessa tapahtuu niin isoja asioita Suomessa ja Euroopassa, että kukaan ei enää muista moista raakkujokea olevankaan.

    Tolopainen Tolopainen

    Oli tietenkin harmillinen juttu, että sattuikin konekuskin viimeisenä työpäivänä.

    Tolopainen Tolopainen

    Tärkeintä on pidättää syylliset, että eivät tee uusia rikoksia eivätkä poistu maasta. Jos lakia on rikottu, poliisin pitää toimia.

    Tolopainen Tolopainen

    Toivottavasti tulee ankarat tuomiot, kuskille kuusi vuotta vankeutta, rikoksentekoväline tuomitaan valtiolle ja urakoitsija pysyvään liiketoiminta kieltoon ja maksamaan korvaukset Enskalle kaikista kuluista. Enska tuossa on täysin syytön.

    Tolopainen Tolopainen

    Jos Jenkkilässä on yli 200milj henkilöautoa, kukaan ei ole siellä luvannut puolittaa liikenteen päästöjä missään aikataulussa. On täysin turhaa osoittaa mieltä Suomessa hitaasta päästöjen vähentämisestä. Niillä ei ole mitään globaalia merkitystä. Menkää Venäjälle osoittamaan mieltä ympäristötuhoista.

    Tolopainen Tolopainen

    Puut olisi voitu ajaa myös ilman puron ylitystä, siirtämällä ne kuormaajalla yli toiseen koneeseen. Aivan mitätön lisäkustannus. Mutta ei konemiehet viitsi tehdä yhtään ylimääräistä, kun Enska ei maksa.

    Tolopainen Tolopainen

    Kaikki raakut kuolee ja uusia syntyy. Muuten ne olis kuolleet sukupuuttoon jo ajat sitten. Nuo raakut eivät elätä ketään, kun ne tuolla purossa ovat. Metsäkoneella ei muuten joesta yli pääse. Menivät tuosta lähes kuivuneesta puronuomasta, kun tuossa oli kivipohja.

Esillä 10 vastausta, 2,921 - 2,930 (kaikkiaan 24,059)