Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
On se hyvä juttu, että Suomella ei ole enää YYA sopimusta. Muuten Suomen armeijan pitäisi olla puolustamassa Kurskia, joutuisi pääosin vastaamaan Venäjän puolustuksesta.
Ei laillisia autoja voi laittaa ajokieltoon. Tai valtio joutuu ne lunastamaan käyvästä arvosta.
Milloin Visakallo hankkii sellaisen auton, joka sopii elämäntilanteeseen paremmin kuin työauto. Se on aika mukava tuollainen, jossa on suihku ja sänky aina mukana ja kahvinkeittovälineet.
Jos ei saa pankista 35k€ lainaa, bisneksissä taitaa olla jotain vikaa, eikä pankissa. Se on näillä tyypeillä taipumus aina löytää syyllinen jostain muualta kuin itsestä kaikkiin ongelmiin.
Ei tässä enää aleta mitään jäätyneitä komposteja hämmentämään talvipakkasilla muutaman euron takia. Saa köyhemmät pöyhiä jätteitä.
Mitäs kadehtimista uudessa autossa on, jokainen saa ostaa millaisen auton haluaa. Sähköauton päästöt ovat paljon vähäisemmät kuin polttomoottoriauton.
Kyllä kustannukset ovat nousseet, joita luonnon puolesta pitää tehdä, meillä on kallis jätehuolto, jossa seka-ja biojätteet kerätään erikseen. Muutamalle biojätepussille pitää olla erillinen astia omakotitalossa, ei mitään järkeä. Suuressa Oulun kaupungissa ei ole vieläkään jätteiden erilliskeräystä, kaikki menee polttoon.
Vai lainaa, minä lainaan pankille rahaa hiukan yli 3% korolla. Siinä on vähän byrokratiaa, hoituu netissä. Aika irvokkaita kuluja liittyy velanottoon kuten lainan hoitomaksu pankille ja järjestelypalkkio, miksi minulle ei noita makseta. OP ilmoittikin tulosvaroituksessa kasvaneista voitoista, pankit tekevät parasta tulosta ikinä. Kansa köyhtyy ja monopolit kasvaa.
Ei siihen mitään rahaa tarvita, lahjoitetaan tila seuraavalle polvelle jos tilalla on peltoa perintöveroihin riittää konttori rotan kuukausipalkka. Olepa hyvä.
Onko tuo hyvä vai huono asia. Talouskasvu kuitenkin päättyy eräänä päivänä. Suomessa se on jo päättynyt 2007, edelleen tavoittelemme lisää kulutusta ja tuotantoa, vaikka maapallon resurssit uhkaavat loppua lähi vuosikymmeninä. Mitä ihmiskunta tekee 100v päästä kun kaikki luonnonvarat on käytetty. Fosfori ja kuparivarannot on loppu. Sehän on mahdoton ajatus että maapallon kaikilla asukkailla olisi jenkkilän elintaso ja kulutus.
Suomessa on selkeästi nähtävillä, että julkisen sektorin palkkoja on pakko laskea. Jatkuvat yt neuvottelut hyvinvointi alueilla eivät ratkaise kustannuskriisiä, jonka julkinen sektori on itse aiheuttanut. Meillä on nyt 21 pahoinvointi aluetta, rahaa on korkeintaan viiteen hyvinvointi alueeseen, joka tarkoittaa usean kymmenen tuhannen työntekijän vähennystä.
AJ:lle sanoisin, jotta venäläisen avaruustekniikan ei tarvitse täyttää länsimaisia turvamääräyksiä. Eikä tekniikka ole yhtä vaativaa kuin turvallisen ydinvoiman rakentaminen, jos raketti joutuu onnettomuuteen siinä kuolee muutama ihminen. Venäjällä on taatusti sattunut lennoilla onnettomuuksia, joista ei ole kerrottu. Eivät he ole vieläkään tehneet miehitettyä kuulentoa, resurssit eivät riitä.