Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,681 - 3,690 (kaikkiaan 24,076)
  • Tolopainen Tolopainen

    <p>Miksi jonkin yhtiön kannattaisi rakentaa terästehdas Raaheen. Ilman Neuvostoliiton kauppaa tehdasta ei olisi sinne koskaan rakennettu. Rakentamispäätös oli poliittinen. Sehän olisi kannattanut rakentaa Hankoon, jos katsotaan liiketaloudelliset perusteet.</p>

    Tolopainen Tolopainen

    Huono autohan se onkin. Suomalaiset ajaa mieluummin Toyotalla.

    Tolopainen Tolopainen

    Loistavaa päästöt vähenee miljoonia tonneja. Halvempaa terästä saa Kiinasta.

    Tolopainen Tolopainen

    Hierojan työ on raskasta, asiakkaalle kallista ja turhaa. Kun ei viitsitä venytellä ja voimistelua, helpompi maata rötköttää hierontapöydällä.

    Aamu tv:ssä runsaasti ylipainoinen kaveri oli niskahieronnassa kääntelemässä päätään. Nuo liikkeet voi tehdä kotonakin. Ei hänen painollaan koskaan pääse eläkeikään saakka työelämässä, vaikka käy hierojalla päivittäin.

    Tolopainen Tolopainen

    Nyt on tietenkin ikävä kehitysvaihe, kun hyvinvointivaltion poliitikot eivät voi jatkaa kuten vanhoina hyvinä aikoina, annettiin joka vuosi lisää ilmaispalveluja ja sosiaalietuja. Mikään ei tietenkään riitä. On alettu syyllistää maksajia siitä, että rahat ovat lopussa. Miten rahat riittivät vielä hyvin 80-luvulla yhteiseen hyvään. Sen jälkeen työvoima on vähentynyt reippaasti maksjien puolelta yksityiseltä sektorilta ja lisääntynyt rahojen käyttäjien puolelle julkiselle sektorille.

    Tolopainen Tolopainen

    Miten nuo satamat muka poikkesivat 50-luvun maatalousvaltaisesta yhteiskunnasta, jossa lähes kaikki työ tapahtui ihmistyövoimalla. Suomi oli elänyt pula-aikaa ja maksanut valtavat sotakorvaukset. Ei silloin olisi tullut kuuloonkaan sairausajan palkat, sosialiedut, työeläkkeet ja asumistuki. Silloin ihmisten piti tehdä töitä elääkseen. Nykyisin elää syödäkseen.

    Kova parku nousee, kun yhteiskunta ei enää elätäkään ja pitäisi alkaa elättää itse itsensä. Jos menee naimisiin alkoholistin kanssa Ja hankkii lapsia, siitä seuraa tietenkin toimeentulovaikeudet.

    Sitä ihmetellään miksi ns.yksinhuoltsjista valtaosa on naisia. Sehän johtuu oikeuskäytännöstä, oikeudessa vain kaksi prosenttia miehistä saa lähivanhemmuuden, vaikka henkilöillä olisi täysin samat mahdollisuudet huolehtia lapsista. Yleensä mies kantaa erossa huomattavasti suuremman taloudellisen vastuun. Tämä miesten päähän potkiminen erotilanteissa olisi syytä lopettaa, nykyisen avioliittolain aikana miehen ei missään tapauksessa kannata mennä naimisiin.

    Tolopainen Tolopainen

    Se on parempi, että housut istuu ja mies seisoo. Työt edistyy silloin paremmin kuin jos tilanne päinvastoin.

    Tolopainen Tolopainen

    Jezz on ilmeisesti lähtenyt Venäjälle, torjumaan länsimaiden uhkaa ja haavikot jääneet lihomaan.

    Tolopainen Tolopainen

    Mistä saatte sotealueelle halvalla johtajia. Jos erikoislääkäri tienaa omalla praktiikalla 400k€/y pääomatuloja. Tulee aika paljon tappiota, jos menee sotealueen johtajaksi 10k€/kk palkalla.

    Tolopainen Tolopainen

    Niin on ja tuo muutos, että lasketaan 10v keskiarvo mahdollisti pehmeän eläkkeelle siirtymisen, vapaata oli aika reippaasti viimeisenä työvuotena. Usein ansiot laskee viimeisinä työvuosina, kun vähennetään työntekoa levon tai sairauden takia.

Esillä 10 vastausta, 3,681 - 3,690 (kaikkiaan 24,076)