Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,751 - 3,760 (kaikkiaan 24,078)
  • Tolopainen Tolopainen

    Eikö ne ole kohta Moskovassa, venäläiset niitä kuljettaa laveteilla.

    Tolopainen Tolopainen

    Panssarivaunu on aika voimaton muutaman kilon painoista dronea vastaan. Ei panssareilla enää sotia voiteta.

    Miten kävi sille 60km pitkälle kolonnalle joka ajeli kohti Harkovaa. Oli juhlavaatteet ja orkesterit mukana voiton juhliin kuin silloin ennen Raatteen tiellä. Tuli isot hautajaiset.

    Tolopainen Tolopainen

    Ryssät saavat sellaisen johdon kuin ovat ansaineetkin. Heidän imperialisminsa on jo pahasti haaksirikossa. Ei niillä Neuvostoaikaisilla tankeilla päästä koskaan Harkovaan.

    Tolopainen Tolopainen

    Putlerin hulluus näyttää vain pahenevan. Tai saavan uusia muotoja. Ehkä hän on jo menettänyt valtansa ja toimii vain kulissina pesänjakajille. Eihän tuolla vaalituloksellakaan ollut mitään merkitystä. Valta on voinut Venäjällä jo vaihtua.

    Tolopainen Tolopainen

    Keitä olivat Moskovan konserttisalissa nuo sinipaitaiset miehet, jotka eivät perustaneet hyökkäyksestä mitään, kuvasivat vain tilannetta ja tuupoivat ihmisiä takaisin saliin päin. On yhä ilmeisempää, että FSB oli osallinen iskussa ja sillä oli Putlerin hyväksyntä.

    Tolopainen Tolopainen

    Sanopa muuta Kalle. Nyt sitä on kun tarvitsemme työalustaksi.

    Tolopainen Tolopainen

    Kyllä Visakallon rouvallekin maksetaan matka-ajalta palkka, kun ajelee suzukilla vanhuksen luota toiselle. Niin maksetaan myös kaikille muillekin lähihoitajille. Autolla siirtyminen sisältyy heillä työaikaa. Lisäksi maksetaan kilometrikorvaukset.

    Tolopainen Tolopainen

    Taitaa muristonkin viiltosuojahousut olla vielä kaupassa ja metsähommat aloittamista vaille valmiit. Tähän aikaan vuodesta teemme pystykarsintaa hangen päältä, ylettää metriä korkeammalle.

    Tolopainen Tolopainen

    Miten on mahdollista, että valtiollinen Neste ei kykene hoitamaan polttoaine toimituksia mutta yksityinen ABC ketju myy sitäkin enemmän. Nyt alkaa tämä Urpon ja Riikan puuhastelu todella ihmetyttää, tekivätkö väärän hallitusohjelman. Mitä ne tuota tehokasta yksityissektoria alkoivat kuormottaa, kun se ei heille oikeastaan kuulu. Nuo hallituksen säästöt olisi pitänyt aloittaa julkiselta sektorilta. Lomarahat pois ja lauantait lasketaan lomapäiviksi, siinä olisi nopeasti tullut miljardien säästöt.

    Etelä-Pohjanmaslla on oikeat otteet siellä lääkärit lomautetaan, loppuu tuo turha kirjoittelu omakantaan kolmeksi päiväksi. Kenelle nuo pitkät jutut omakannassa on tarkoitettu, ei niistä ole minulle ainakaan mitään hyötyä. Ei niitä lääkäritkään lue.

    Miten hallitus hyväksyy, että maassa polttoaineen jakelun lopettaa valtion yhtiö jonkin yhdistystoiminnan päätöksen seurauksena. Kuka tätä maata oikein johtaa Jarkko Eloranta vai ponihäntä poika. Jotain rajaa nyt poliittisella lakollakin pitäisi olla, Neste ei ole koskaan sulkenut lähettämöitä minkään lakon aikana. Ne ovat aina olleet lakon ulkopuolella. Myöskään isoja prosessitehtaita ei lakkojen aikana ole ajettu alas, tämä alkaa olla kapinaa, johon pitää puuttua. Demokraattisessa maassa on kuitenkin hallitusvalta, jolla on oikeus pidätyttää suurten vahinkojen aiheuttajat ja laittaa korvausvastuuseen aina. Siinä ei auta Raamattuun tai Karl Marxin vetoaminen.

    Punainen ylekin on taas osoittanut paikkansa vasemmisto propakandan levittäjänä. Todella tökerö Sannikka oli siitä punaisine propakanda termeineen loistava esimerkki pilaamassa perjantai illan. Viitsinyt enää edes panna sen haatattelun jälkeen.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Näppärä metsuri ostaa Kevlar kangasta ja ompelee itse turvahousut. Mikään ei ole niin helppoa kuin housujen teko Armankin osaa.

Esillä 10 vastausta, 3,751 - 3,760 (kaikkiaan 24,078)