Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Pesonen saattaa jäädä UPM:n viimeiseksi suomalaiseksi toimitusjohtohtajaksi. Miksi hänen seuraajansa alkaisi maksaa tänne yli 50% tuloistaan veroja ja sotumaksuja.
Aika heikolta näyttää, että talous toimisi ilman keskuspankin tukitoimia. Kun rahalle tuli hinta, pittilöt alkoivat menettää arvoaan Euroopan syrjäseuduilla. Talous näyttää alijäämäiseltä niin pitkälle kuin silmä siintää. Mitä tuollaiselle 10mrd€ alijäämälle edes on tehtävissä. Julkisen puolen palkkoja pitäisi leikata 30%.
Suomella on ihan oikeitakin ongelmia, joista voisi kysellä esim. sotealueiden määrä. Tuli noissa aika iso valuvika, niitä on aivan liikaa ja turhaa hallintoa. Isopalkkaisten päälliköiden virat perustettiin, nyt he eivät vastaa mistään. Alijäämät tuplaantuivat kahdessa viikossa, 1.5 mrd puuttuu rahaa ja menot kasvaa miljardilla vuodessa.
Oli hyvä, että Trump herätteli Eurooppaa. Saksa oli Putlerin taskussa. Oli energiariippuvainen Venäjästä ja ajanut asevoimansa alas kuten monet muutkin Euroopan maat. Eihän Venäjällä olisi mitään mahdollisuuksia uhitella, jos Euroopan puolustus olisi omissa käsissä. Toinen maailman sota painaa yhä Saksaa eikä sen asevoimat enää koskaan yllä wernchtin tasolle 17milj sotilasta.
Eduskunnasta pitäisi löytyä kymmenen homoa tai lesboa, jos edustaa keskimääräistä väestöä. Niin on aina ollut ei ole mitään uutta.
Sitä en ymmärrä, kun sähköauton voi ladata työpaikalla ilman veroseuraamuksia ja kuluitta, että joku kitupiikki sitä kotonaan latailisi. Eihän toimistoväki enää muuten työpaikalle menisikään.
UPM on kehittynyt riskiyhtiöksi, tuotanto pääosin Etelä-Amerikassa ja päämarkkina Kiinassa. Ei maistu suursijoittajille.
Kyllä laatulehden toimittaja on nyt niellyt mainossyötin täydellisesti. Talossa on savupiippu, mutta ei puhuta mitään klapeilla lämmittämistä, jos pari kiintoa poltetaan se vastaa 3500kwh. Sehän on suuri osuus talon lämmityksestä, kun se tehdään kolmen kylmimmän kuukauden aikana.
Jos tuo juttu olisi totta, miksi valtio avusti sähkölämmittäjiä suurten kustannusten takia, eihän niitä synny, kun taloissa ei sähköä kuluu. Suurin osa taloista on pienempiä kuin 170m2. Suomessa omakotitalojen sähkönkulutuksesta jutun mukaan 50% saadaan pois, kun ostetaan kaupasta parilla kympillä releitä ja aletaan napsutella laitteita päälle ja pois puhelimella. Juttu pitää viedä faktan tarkistajalle ja mitataan talon k-arvot ja kerrotaan totuus tai lopetan Hesarin tilauksen kuten monesti ennenkin valheellisen tietojen levittämisen takia.
Sotealueen menot tuplaantuivat kahdessa viikossa. Eikä kukaan ota mitään vastuuta. Eihän julkisista menoista vastaa muut kuin veronmaksajat. Meillä on ay sitä varten, että kasvattaa julkisia menoja. Nehän ovat pääosin palkoista koostuva kulu.
Porvoon jalostamolla on raakaöljyn syötyöpumppu, jonka teho on 1000t/h. Minkälaisen elevaattorin Kalle siihen suunnittelisi. Nesteitä siirretään pumpuilla ja mekaanisilla kuljettimilla murskeita ja jauheita.