Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Mitäs kadehtimista Visakallon puukaupoissa on en näe mitään syytä. Ei ne myyntitulot synny ilman sijoitettua pääomaa. En ole koskaan nostanut euroakaan puukaupparahoja, kyllä ne jotain tuottaa, vaikka ei myy mitään.
No hyvä, mihin nuo kiinteähintaisten sähkösopimusten mukaan maksetut rahat menevät, hinta on sama koko sopimuskauden, joillakin vielä 40 sent/kWh.
Voi pyhä yksinkertaisuus, kun sähköstä myydään lähes 90% kiinteällä hinnalla pitäisi tietää sähkön keskimyyntihinta ennenkuin voi sanoa mitään sähkön hinnasta. Vaikka hinta olisi nolla sähkölaitokset saavat siirtohinnan.
Nuo on Kallen haaveita. Oikea järjestys.
1. Olli R
2. Jussi H
3. Homppeli P
4. Keisari Alex
Maaliskuussa pörssisähköön sortuneilta viedään tuhkatkin pesästä. Miksi sähköyhtiöt eivät ottaisi heiltä, jotka antavat laskutukseen avoimen valtakirjan käydä tilillä rosvoamassa.
Raahe ei kelpaa edes Venäläisille. Siellä on liikaa kommareita ja sossutuilla eläviä. Kun on tottunut asumaan kaupungissa, kirkonkylä ei kelpaa.
Proteesitkin on paremmat kuin ne Kallen pari torahammasta. Nehän oli jo 90-luvulla saattohoidossa.
Ei ole minun ongelma, en ole koskaan käynytkään Raahen keskustassa, siitä on helppo ajaa ohi, kun menee Ouluun. Toivottavasti Visakallo pääsee Pohjanmaan maakuntakierrokselle ja hänen silmänsä avautuvat.
Ei haittaa mitään, ei ole enää sitten omia hampaitakaan. Julkiselta puolelta ei proteeseja saa. On tuokin asia jätetty täysin heitteille. Ei tosin saa silmälasejakaan.
Tammikuun sähkölasku vie eläkkeen koko korotuksen, sähköä on mennyt reippaasti, saunomista ei ole lopetettu. Onneksi tämä loppuukuu on lauhaa.
Sanotaan, jotta hammashoitoon on pitkät jonot, kävin perjantaina iltapäivällä terkkarissa hammaslääkärissä. Siellä ei ollut yhtään potilasta ja yksi hammaslääkäri oli enää töissä klo 13.15., kaikki olivat lähteneet viikonlopun viettoon. Aika monta tuntia veronmaksajat maksavat palkkoja vapaa-ajan vietosta julkiselle hammashoidolle.