Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset
-
Työntekijät menevät lakkoihin pitkin hampain. Nuo tehtaiden pysäyttämiset ja käynnistämiset ovat viimeinen asia mitä haluavat tehdä pakkasilla. Höyrypillin kanssa sulattelut ei pakkasessa ketään innosta.
Meillä ei ole enkä ymmärrä, miksi perheissä lasketaan kumpi mitäkin maksaa ja puhutaan kauppareissun jälkeen laskun tasaamisesta. Noo, voihan se toinen osapuoli olla tietenkin alkoholisti tai peliriippuvainen, joka ei rahankäyttöä hallitse.
Ay liike yritti aikoinaan Britanniassa taistella hallitusta vastaan yli vuoden lakoilla. Rauta rouva Tächer ei antanut periksi. Kuvitteleeko ay-että se pystyy Suomessa murtamaan hallitusrintaman kahdessa päivässä. Siitä seuraa vain palkkojen menetyksiä ja hankaluuksia ihmisille. Suomessa on hyvin vähän varsinaisia työnantajia, kyllä työnantajan edustajatkin ovat palkkatöissä eikä lakot vaikuta heihin yhtään mitään. Ei nuo liittopomotkaan luovuta kahden päivän palkkaansa pois, jotka noita lakkoja masinoi. Ei ole mitään tarvetta neuvotteluille, ovat poliittisia lakkoja ja niihin on Suomessa oikeus ainoana Eurooppalaisena maana. Olkaapa hyvä, nauttikaa vapaapäivistä.
Visakallo on hoitanut asian pienentämällä rouvan vaatebudjettia, rahat riittävät vain stringeihin.
Hyvä Kalle, alat oppia. Miten Kallekaan muuten saisi rouvaansa vähentämään vaatteita makuuhuoneessa kuin nostamalla lämpötilaa.
Eipä noissa pikku kaupunkien keskustoissa nykyisin enää juuri kukaan käy. Hankala löytää parkkipaikka ja kaikki kauppaliikkeet ovat muualla, yleensä markettien yhteydessä.
Yleinen ongelma taloyhtiöissä, vesikiertoista lattialämmitystä ei saa säädettyä niin pienelle, että asunnoissa ei olisi tajuttoman lämmin.
Näyttää se talven sähkön huippukulutusjakso jäävän yhteen viikkoon tänä vuonna. Helmikuun alkupuolelle osuu vielä yksi kylmä jakso ja talven selkä on sen jälkeen taittunut.
Forttumi alkaa taas ydinvoima selvittelyn, mitä hyötyä siitäkin olisi, kun TVO myös selvitteli ja osti Ranskasta keskeneräisen voimalan. Suomalaisten ei kannata mitään selvitellä muuta kuin ostaa korealaisen ydinvoimalan, joiden nopeasta rakentamisesta on näyttöä. Aasialainen työn laatu ja ahkeruus on ihan toista luokkaa kuin joidenkin viinin lipittäjien, näkeehän tuon korealaisista autoista hinta laatu suhde on kohdillaan.
Suomalaiset syövät enemmän kuin tienaavat ja menevät hallitusta vastaan masinoituun lakkoon, kun se edes yrittää hiukan tehdä menojen supistuksia. Kyllä nuo tietenkin vaikuttaa eniten niihin jotka yhteiskunnalta saavat suoraa rahallista apua. Miten tuo muuten olisi tehtävissä. Eihän nuo leikkaukset riitä mihinkään. sähköveroa nostetaan varmasti, kun alv nosto ei poliittisesti ole mahdollista. Veronkorotukset tulevat vasta vaalien jälkeen. Tällä vaalikaudella julkista taloutta ei saada edes laskevalle velkaantumisen uralle, Pelivaraa on vielä rettelöintiin neljä vuotta, mutta sitten liekanaru menee niin kireälke, että julkiselta puolelta otetaan löysät pois.
Valtionyhtiöt on syytä laittaa kuriin, jos Forttumin kylvämät miljardit olisi investoitu Suomeen sekin näkyisi Suomen talouden tilassa, yksi ydinvoimala tuottaisi vuodessa satoja miljoonia. Toivottavasti ei sorruta pien ydinvoimaan, ne eivät ole taloudellisesti kannattavia ja mistä niihin saadaan polttoaine, pelkkää huuhaata.
Kulut nousi liian korkeiksi lähes 10k€ vuodessa välityspalkkioihin. En nyt viitsisi edes mainita jotain 400€.
Olisi Numpin kannattanut tehdä kiinteä 12kk sopimus silloin kun vihjasin nyt hinta on jo noussut sentillä.
Tuossa oli kyse Puukin isoista kaupoista kun palkkio oli ollut 400€. Muistaakseni olen omistanut Lehtoa joskus vuosia sitten, kun kurssi oli 8€. Voitolla tuli myytyä yhden etelän reissun aikana. Piensijoittaja pääsee nopeasti osakkeista eroon.
Olen MJO tehnyt osakekauppaa enemmän kuin voit koskaan edes kuvitellakaan.