Uutiset ja blogit Näytä alueet Kaikki Uutiset Artikkelit Blogit Kolumnit Riikilä Videot Podcastit Hanketiedotteet Kumppaniartikkelit
Uutinen Tilaajille Versowoodilta kaikkien aikojen tulos Maan suurimman sahayhtiön liikevaihto hipoo puolta miljardia.
Uutinen Tilaajille Meriliikenteen päästövähennykset uhkaavat ulkomaankauppaa, tulossa satojen miljoonien lisäkulut Elinkeinoelämä ja ammattijärjestöt vetoavat asian korjaamiseksi hallitukseen, eduskuntaan ja Euroopan parlamentin jäseniin.
Uutinen Tilaajille Metso-ohjelmassa edistystä viime vuonna, pysyvään suojeluun liki 5 000 hehtaaria Pysyvän suojelun keskimääräinen korvaus oli viime vuonna vajaa 6 800 euroa hehtaarilta.
Artikkeli Tilaajille Video Liukulumikengät pikavertailussa Liukulumikengät ovat helppo ja hauska keino liikkua talvisessa metsässä. Kokeilimme Karskin, Stumpyn ja OACIn sukset.
Uutinen Tilaajille Hirvikorvausten määrä romahti, korvaussumma jäi 700 000 euroon Metsänomistajien into hakea korvauksia on kenties laskenut, Metsäkeskuksesta arvioidaan.
Uutinen Tilaajille Hyvä puukauppavuosi ja metsäpalvelujen laajennus vauhdittivat Tornatoria Metsien käyvän arvon vahvistumisen seurauksensa yhtiön velaton arvo nousi ensimmäistä kertaa yli miljardin euron.
Uutinen Tilaajille Sekametsien tutkimushankkeelle hakataan uusi koealue Lapinjärvelle Kiinnostus sekametsien kasvatukseen on lisääntynyt, ja ajantasaista tutkimustietoa tarvitaan, hankkeen projektipäällikkö Saija Huuskonen kertoo
Uutinen Tilaajille MTK: Puun hinnat ovat jääneet inflaatiokehityksestä huomattavasti Nyt on kysyntää etenkin tukkipuulla, järjestön markkinakatsauksessa arvioidaan.
Uutinen Tilaajille Tutkijoiden kehittämästä optimointimenetelmästä ryhdytään valmistamaan käyttäjäsovelluksia DeepFRST-menetelmä ottaa huomioon sekä avohakkuut että jatkuvan kasvatuksen.
Artikkeli Tilaajille Immuunipuolustus paremmaksi metsämaan avulla Jos kaikki menee niin kuin Strömsössä, tulevaisuudessa ihmiset sairastavat vähemmän immuunivälitteisiä sairauksia, metsämaanmikrobiuutteen kehittäjä Olli Laitinen kertoo.