Enontekiö voitti etuostokiistan KHO:ssa, Alfinmaan-metsä sittenkin kunnalle

Kunta puuttui etuosto-oikeudella yksityisten väliseen metsäkiinteistökauppaan.

Korkein hallinto-oikeus (KHO) on antanut ratkaisunsa Enontekiön kunnan etuosto-oikeutta koskevassa kiistassa.

KHO kumosi hallinto-oikeuden päätöksen, jossa kunnan etuosto-oikeus kiinteistökaupassa oli aiemmin kumottu. Niinpä Enontekiön kunnan päätös käyttää etuosto-oikeuttaan kiinteistökaupassa jäi voimaan.

Ei perusteita etuosto-oikeuteen

Enontekiön kunnanhallitus oli päättänyt maaliskuussa 2024 käyttää etuosto-oikeuttaan yksityishenkilöiden välillä tehdyssä kiinteistön kaupassa. Kaupan kohteena oli Enontekiön kunnassa sijaitseva 56 hehtaarin kokoinen metsäalue Alfinmaa. Kiinteistö rajoittuu Pallas-Yllästunturin kansallispuistoon. Kunnanhallituksen päätöksen mukaan etuosto-oikeutta käytetään virkistys- ja suojelutarkoituksia varten.

Kiinteistön ostajat valittavat kunnan päätöksestä hallinto-oikeuteen, joka kumosi kunnan etuostopäätöksen. Hallinto-oikeuden mukaan kunnanhallitus ei ollut esittänyt sellaista alueen tulevaan virkistys- tai suojelukäyttöön liittyvää kaavoitushanketta tai suunnitelmaa, jonka perusteella sillä olisi ollut etuostolain tarkoittama peruste käyttää etuosto-oikeutta.

Peruste etuostoon olikin

Enontekiön kunta puolestaan valitti hallinto-oikeuden päätöksestä korkeimpaan hallinto-oikeuteen. KHO katsoi päätöksessään, että kunnalla oli riittävä peruste etuosto-oikeuden käyttöön.

Alfinmaan kiinteistön läpi kulkee Hetta-Pallas-vaellusreitti, joka on merkittävä osa Pallas-Yllästunturin kansallispuiston ja sen ympäristön yleistä virkistyskäyttöä. Vaellusreitin virkistyskäyttöarvo kiinteistön alueella perustuu merkittävässä määrin reittiä ympäröivään, pääasiallisesti metsäiseen maisemaan ja sen säilymiseen luonnonmukaisena.

Niinpä Enontekiön kunnalla on ollut etuostolain mukainen, riittäviin selvityksiin perustuva peruste käyttää kunnan etuosto-oikeutta Alfinmaan kiinteistön hankkimiseksi kiinteistön merkittävän virkistyskäyttöarvon säilyttämiseksi, KHO toteaa.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänomistus Metsänomistus