Kommentit (2)

  1. Timppa

    Tosiaankin. Metsien poistuminen metsätalouden piiristä on kuin hölmöläisen halkokuorman lastaus. Siis ”jos jaksoit vetää tuon halon, niin jaksat vetää vielä seuraavankin, jne, jne” . Kun hevosparka yritti vetää, kuorma ei liikahtanutkaan,

    Tulee suojelua, tulee serttiä, tulee tuulivoima-alueita, tulee voimalinjoja, tulee Turun rata jne jne. Kyllä kasvavia metsiä vähenee. Vielä sitten jotkut tuholaiset yllyttävät kasvattamaan metsiä jatkuvalla kasvatuksella, mikä taas vähentää kasvua. Ainakin Jyväskylän Yliopiston metsäporukka ja Koneen Säätiö nauttivat, kun metsätaloudella menee huonosti.

    Sitten vielä luontokompensaatiot. Kaadetaan ja räjäytetään kasvavia puista korvaamaan rakentamisesta aiheutuva metsätuho. Ollaanko ihan sekopäitå?

    Tai rahaa vastaan suojellaan kasvavaa metsää, jotta joku saisi hävittää sitä toisaalla. Eikö pitäisi vaatia toimenpiteitä, joilla saadaan metsään saman verran lisäkasvua, mitä rakentaminen vei. Ja tätä metsätuhoa avittaa MTK. Eikö ajatella yhtään lopputulosta?

  2. Kurki

    Hesarin ja Koneen säätiön ja luontojärjestöjen ajojahdista Suomen metsätaloutta kohtaan ei ole kysymys luonnon monimuotoisuudesta, joka on arvioitu maailman parhaaksi eikä ilmastopolitiikasta, sillä eihän mikään maa ole ratkaisemassa sitä metsien nieluilla ei edes Ruotsi, vaikka Ruotsi nyt onkin hiilineutraali, vaan fossiilisten käytön lopettamisella. Eihan Saksa ikinä saa metsänielua niin suureksi, että se kattaisi kaikki Saksan päästöt.

    Jäljet johtavat sylttytehtaalle idän suuntaan ja ovat Venäjän hybridivaikutusta Suomen talouden tuhoamiseksi. Ja näitä hyödyllisiä idiootteja Suomesta löytyy.

    Riikka Purra; ”Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on antanut ymmärtää ilmastopaneelin puheenjohtajana toimineen Markku Ollikaisen olevan ”ilmastoasiantuntijaksi kääntynyt entinen kommunisti”.”

    Turpeenkin alasajon järkkäili pois Venäjän kivihiilen ja kaasun tieltä Kimmo Kiljunen, joka on nyt suivaantunut Venäjän rajan kiinniolosta, kun ei pääse matkustelemaan Venäjälle.

    Suomen ay-liikkeen linjan taas on viitoittanut Neuvostoliiton Suomen suurlähettiläs Aleksei Beljakov, miten Suomen taloutta kampitettaisiin suurilla palkankorotuksilla ja jota sanotaan Beljakovin opiksi.
    Siinä aina kilpailijamaita korkeammilla palkankorotuksilla aiheutetaan hintakilpailukyvyn menettäminen maailman markkinoilla ja aikaan saadaan viennin tyrehtyminen, työttömyyden kasvu ja talouslama.
    Suomen suurimmat lamat koskaan 1990-luvun alun lama (600 000 työtöntä )ja finanssikriisin jälkeinen lama (500 000 työtöntä) ovat juuri tämän opin mukaisesti tuotetut Suomen beljakovilaisen ay-liikkeen aiheuttamia.

    Suomen beljakovilaisen ay-liikkeen lakkoilu yhdessä Suomen metsäteollisuuden vihollisjärjestöjen kanssa ovat viime vuosina aiheuttaneet miljardien tappiot Suomen metsäteollisudelle.
    Tällaisia ylimääräisiä kustannuksia ei kilpailijamailla ole.

Metsänhoito Metsänhoito

Keskustelut

Raja