Ladataan...
Kesko ja Hyvinkää sopivat luonnonarvokaupasta, Härkävehmaansuon metsiä palautetaan kohti luonnontilaa
Ennallistamishanke liittyy uuden logistiikkakeskuksen rakentamiseen.
Tilaajille
Ennallistamishanke liittyy uuden logistiikkakeskuksen rakentamiseen.
Hulluus huipussaan. Pilataan arvokasta materiaalia. Viedään ihmisitä töitä. Niinkö maailma pelastuu?
Eivätkö Kesko ja Hyvinkää ole huomanneet, että nykyään myrskyt huolehtivat kyllä lahopuun lisääntymisestä.
Järjetöntä todellakin kaataa lahoamaan noin hyviä tukkipuita ja yrittää väkisin kasvattaa lehtipuuta männyn sijaan.
Mielisairasta touhua! Ja maan rahat aina lopussa elintärkeissä asioissa.
Samaa mieltä, hienoa männikköä pilataan taas.
Yksityisellä rahalla siis otettu hyvää sahatavaraa kasvava metsä pois talouskäytöstä. Minulla ei metsänomistajana mitään pahaa sanottavaa tästä, nuo kalikat eivät siis kilpaile minun myymän puun kanssa.
Tässä mallia suojeluporukallekin, perustakoon jonkinlainen konsortion tai muun yhteisön, joka kerää rahaa suojelumetsien ostamiseen vapailta markkinoilta!
Valitettavasti homma ei mene noin. Jos puun saanti vaikeutuu ja hinta nousee, niin sahalta saattaa raha loppua. Ja sitten tietysti tukkien ostokin. Kaikki suojelu syö metsäteollisuuden raaka-ainetta ja kannattavuutta. Tietenkin myös suomalaisten työllisyyttä.