Metsien inventoinnit alkavat eri puolilla Suomea – tiedonkeruu tarkentuu

Nykyisen laserkeilausaineiston avulla on mahdollista tuottaa tietoa jopa yksittäisten puiden tarkkuudella.

Suomen metsäkeskus aloittaa kolmannen valtakunnallisen metsävaratiedon inventointikierroksen. Tietoa kerätään kaukokartoituksena, eli lentokoneesta tehtävillä laserkeilauksilla ja ilmakuvauksilla. Lisäksi metsissä tehdään koealamittauksia.

Kaukokartoituksen teknologia on kehittynyt viime vuosina, ja Metsäkeskus pystyy nyt tuottamaan aiempaa tarkempaa ja monipuolisempaa tietoa metsistä. Nykyisen laserkeilausaineiston avulla on mahdollista tuottaa tietoa jopa yksittäisten puiden tarkkuudella.

” Kun samalla saamme laadukkaita ilmakuvia, pystymme jatkossa tarjoamaan tietoa esimerkiksi kuolleista pystypuista, isoista lehtipuista ja metsissä säästetyistä luontokohteista, kertoo metsätiedon palvelupäällikkö Jussi Lappalainen.

Tänä kesänä metsiä inventoidaan Akaan, Helsingin, Kajaanin, Kolarin, Mikkelin, Nurmeksen, Näljängän, Outokummun, Parkanon, Pelkosenniemen, Ranuan, Riisitunturin, Toholammin ja Äänekosken alueilla.

Nämä alueet on kartoitettu viime vuonna. Alueiden yksityismetsien yhteenlaskettu pinta-ala on noin 2,2 miljoonaa hehtaaria.

Lue myös

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänhoito Metsänhoito

Kuvat