Pohjois-Suomessa mhy-fuusio

Uusi Metsänhoitoyhdistys Koillismaa aloittaa ensi vuoden alussa.

Kuusamon, Pudasjärven ja Taivalkosken metsänhoitoyhdistykset fuusioituvat ensi vuoden alussa. Yhdistysten valtuustot päättivät fuusiosta viime perjantaina. Uusi yhdistys, Metsänhoitoyhdistys Koillismaa, aloittaa toimintansa ensi vuoden alussa.

Yhdistymisellä pyritään parantamaan metsänomistajien edunvalvontaa ja kehittämään metsäpalveluiden tarjontaa. Lisäksi yhdistymistä vauhdittivat kasvavan puukäytön tuomat haasteet ja metsänomistajakunnan rakenteellisen muutoksen tuoma palvelutarve.

Uuden yhdistyksen toimialue kattaa Kuusamon, Taivalkosken, Pudasjärven ja osin Iin kunnan alueen. Metsänomistajia on uuden yhdistyksen alueella yli 10 000, he omistavat noin 700 000 hehtaaria metsää.

Uudella yhdistyksellä on lähes 30 toimihenkilöä sekä kymmeniä urakoitsijoita ja metsureita. Palvelutoimistot säilyvät Kuusamossa, Taivalkoskella, Pudasjärvellä ja Kuivaniemellä.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänhoito Metsänhoito

Keskustelut

Kuvat