UPM:n liikevoitto laski – ”Puun hinta on kestämättömän korkea”

Puolivuosikatsauksen mukaan UPM:n liikevaihto oli huhti-kesäkuussa vertailukautta alempi.

Tilaajille
Ladataan...

Kommentit (4)

  1. Teollisuuden menestykset aiemminkin ovat perustuneet vientihintoihin, työmarkkinoihin ja puukustannuksiin.
    Onko mo:jia kohtaan aiemmin kohtuuttomia olleet alhaiset puun markkinahinnat ja nyt pari vuotta markkina-ehtoiset hyvät kantohinnat toimineet kokonaisuutena reilusti? Kerkeääkö nyt mo saamaan omistus-ja kasvatuskuluja vastaavaa hintaa riittävän kauan?

  2. Nyt vasta kuitupuun hinnat on oikealla kohdillaan. Yli 30v. Oli ostajan markkinat, oikeaa kilpailua Ei ollut.

  3. Kurki

    Puun hinnan ollessa marginaalinen kymmeniä vuosia, metsäteollisuuden kustannusrakenne pääsi vinoutumaan. Palkkakustannukset paperiliitto on repinyt Suomessa kolmivuorotyön viikonloppukustannuksineen ja saunalisineen Ruotsiin nähden lähes kaksikertaisiksi puhumattalkaan Virosta. Muutama vuosi sitten UPM sulki Kaipolan, jossa palkkakustannukset olivat 12..15 milj.e korkeammat kuin Ruotsissa. Nyt UPM ilmoittaa toisen kvartaalin Q2 voitoksi 126 milj.e.
    Kun puukustannukset ovat korjaantuneet oikealle tasolle, Suomessa ne aiheuttavat kustannusrakenteen vuoksi tappiotilanteen ensin huonomman kannattuvuuden vuoksi kuin Ruotsissa tai Virossa.

  4. No niin, mo on nyt sitten syyllinen ilmastonmuutokseen ja teollisuuden kurjuuteen – seuraavana varmaan alhainen syntyvyys johtuu metsänomistajista.

Puukauppa Puukauppa

Blogit ja Kolumnit