Metsurit tempaisivat Saarijärvellä ­– 25 tunnin raivuumaraton

Kolmen metsurin yhteisessä tempauksessa sahattiin 42 tankillista ja juotiin 40 litraa vettä.

Tilaajille
Eetu Etelämäki (vas.), Pasi Sironen ja Jori Manninen taistelivat 25 tuntia kelloa vastaan. Tempauksen tarkoitus oli saada näkyvyyttä alalle, joka kaipaa kipeästi lisää tekijöitä. (Kuvaaja: Sami Karppinen)
Eetu Etelämäki (vas.), Pasi Sironen ja Jori Manninen taistelivat 25 tuntia kelloa vastaan. Tempauksen tarkoitus oli saada näkyvyyttä alalle, joka kaipaa kipeästi lisää tekijöitä. (Kuvaaja: Sami Karppinen)
Ladataan...

Kommentit (5)

  1. Nojoo.. 12 h meni aikaa per/ ha ja 7 tankillista bensaa hehtaarille.. voihan sitä leikkiä, ja laahustella kun 25 tuntia raivattiin ja per mies tuli aluetta vain 2 ha ??? tuommosella nyhjaamisella ei makseta touhua kuin omasta pussista

  2. Ja toisekseen tämä aiempi oikea ammattilainen raivasi itse yhtä paljon kuin nuo 3 amatööriä yhteensä!! Tuommosilla ei kannata ainakaan kehuskelemaan lähteä ??

  3. Paljonkos kuumarauta on raivaillut yön pimeinä tunteina otsalampun valossa?

  4. Kuumarauta ilmeisesti kävi paikanpäällä katsomassa sahattavaa aluetta? Oman kokemuksen mukaan valmista jälkeä tulee jonkin verran hitaammin, jos poistumaa on vaikkapa 40 000 ja se on yli 3cm paksua verrattuna perkauksiin, jossa poistuma on 10 000. Saarijärven korkeudella on välillä melko hurjiakin viidakkoja. Tämän takia päivätuotoksia ei voi oikein verrata toisiinsa.

  5. Kulmarauta olis itse sahannut yli 50 tankillista vuorokaudessa, eli enemmän kuin 3 ammattilaista yhteensä?

Metsänhoito Metsänhoito

Kuvat