Kommentit (1)

  1. metsä-masa

    MTK:n esille nostama mitta- ja katkonta-asia on ajankohtainen juuri nyt. Ilmiö on laajempialainen ja niistä ei kovinkaan paljon pidetä ääntä puun ostajapuolelta.

    Huomioitavaa on sekin, että pienistä virheistä ollaan korvaamassa heti myyjän esille tuoma puute, ettei asia ehdi levitä laajemmin, tämä kumminkin syö jo myyjän luottamusta ostajaan.

    Koneellisessa korjuussa tulisi olla valvontaa jäävän puuston ja korjuuolosuhteiden seurantaan ja etenkin avo- ja viimeisen harvennuksen leimikoissa, jossa tukkilaatua siirtyy helposti väärään pinoon.

    Myyjänkin kannattaa perehtyä itse katkonta- ja laatuasioihin tai ostaa se valtakirja esim. Mhy:n korjuupalvelulta. Ostajan yleinen, ja liian helppo vastaus on vetoaminen leimikon laatuun, joka on pinossa jo hieman hankala näyttää toteen.

    Mhyn:n korjuusta vastaavia on kahdenlaisia niitä, joita korjuutapahtuma kiinnostaa aidosti on innostuneita koneellisesta korjuusta ja liitä joille jo metsään lähtö on vaikeampaa.

    Mhy:n kannattaisi kiinnittää huomioita ja kouluttaa korjuupalvelun henkilöt virkeiksi myyjän edunvalvojiksi. Korjuupalvelun hinta tulee myyjälle moninkertaisesti takaisin lisääntyvänä luottamuksena ja oikeana leimikon arvona.

Puukauppa Puukauppa

Blogit ja Kolumnit