Ladataan...
Epäonnistuneen harvennuksen virheiden korvaamisesta tuli sitkeä taistelu
Ensiharvennus epäonnistui. Metsänhoitoyhdistys turvautui juristiin ja halusi salata sovinnon.
Tilaajille

Ensiharvennus epäonnistui. Metsänhoitoyhdistys turvautui juristiin ja halusi salata sovinnon.
On tärkeää, että erimielisyystilanteessa sopua edesauttava taho on ulkopuolinen ja riippumaton kyseiseen tilanteeseen liittyvistä toimijoista. Metsälakipuhelimesta saa neuvoja myös hakkuisiin liittyviin virhetilanteisiin ja siihen, mikä on metsänomistajan edunmukaiset etenemisvaihtoehdot!
http://www.metsälakipuhelin.fi
Kertoo MHY:n toiminnasta…tosin varmaan eroavat toisistaan melkoisesti. Itse maksan 300-400 euroa vuosittain mhy-jäsenmaksua, nyt jouduin ensimmäistä kertaa maksamaan parin istutusputken lainasta 30 euroo…..taitaa ensi keväänä jäädä jäsenmaksu maksamatta. Toinen istutusputki lisäksi viallinen, eivät edes huolla välineitään, joita vuokraavat.
Onhan noita kokemuksia 1981 alkaen ollut:
-MHY toimitti vähemmän taimia paikan päälle kuin ilmoitti – seuraavana päivänä mhy toimitti ratkaisuna taimia lisää.
-Jokin harvennus vaikutti myös liian harvalta. Tilanne jäi ratkaisematta, mutta osuu aina silmiin.
-Kannot jätettiin kuviolta nostamatta, vaikka nostosta oli sovittu: MHY jätti korvaukseksi maanmuokkauskulut perimättä.
-MHY teki kahdelle kuviolle varhaisperkauksen, hieman yli 3 ha, vaikka työstä ei oltu sovittu. Työ piti teettää Metsägroupilla ja sittenpä eräänä päivänä paikalle tul kaksi perkaajaa. Sovittiin, että MHY peratkoon. Vähin äänin toinen kuvio meni korvauksena MHY:n piikkiin.
-Koivun taimien istutus laskutettiin kahteen kerteen. Asia jäi silleen, kun ei viitsitty 3 ha:n JR-taimista riidellä.
-MHY revitytti ”myyrien syömät” koivuntaimet (JR) maasta ja istututti kiireesti omat, heikommin jalostetut tilalle. Ei ratkaisua.
-MHY:n hakkuu ei pysynyt hieskoivukuviolla vaan karkasi viereiseen rauduskoivikkoon: MHY korvasi rahallisesti.
-MHY istututti naapurin istutuksen yhteydessä samalla rajalla olevan tieuran ikään kuin se olisi ollut naapurin omaisuutta: MHY otatutti ratkaisuna mukisematta taimet pois ja kunnosti rajauran kulkukelpoiseksi.
Pääosin MHY:n kanssa on siis sovintoon päästy, mutta vuodesta 1981 saakka virhelistakin on jonkimmoinen. Varjo leijuu MHY:n kahdella jakkaralla istumisen yllä: metsänomistajan puolestapuhujana ja metsätöiden teettäjänä. Hiukan täytyy lipsumisia ihmetellä.