Ladataan...
Tämä jätti istuttaa jopa 1 300 puuta tunnissa
Ponssen istutuskone pistää maahan taimia saman verran tunnissa kuin metsuri päivässä.
Tilaajille
Ponssen istutuskone pistää maahan taimia saman verran tunnissa kuin metsuri päivässä.
Jos tuollainen mörkö työskentelisi maan metsissä, muokattu maa tarkoittaisi ensin karhilla kokonaan muokattua maapohjaa johon kone tökkisi taimia. Töihin se pääsisi vasta kun tiet ovat aivan kuivat ja puolikas lavetti ei joka kinttupolkuun taivu 30 tonnin latingilla.
Teoriassa tulos olisi ehkä 15000 tainta toimien kellon ympäri eli n. 8 ha vrk, kun siirrot, täytöt,tankkaukset ja huollot huomioidaan. Tuntituotos jää bruttona 125€… hmmm. Köh. köh.
Ihan mielenkiintoinen värkki.
Mutta vielä on matkaa 50 v sitten osoittamiini monipuolisiin tehoihin: iskin 6 työtunnissa 7500 (potti)taimea laikutettuun, hyvin vaihtelevaan ja kiviseen maastoon. Tosin MHY:n työnjohtaja kävi tutkimassa kaikki purot, järvenrannan ja louhikot varmistaakseen, etten ollut taimia piilottanut. Sitten pyysivät vakihommiin, mutta äitini perusteli, että tee nyt lukio kuitenkin ensin.
Siellä ne puut kasvaa vieläkin (toki osa harvennettu).
Koneistutuksiahan on tehty Suomessakin pitkään, minunkin mailleni. Tämä on varmaan nyt kehittyneempi versio. Eiköhän kone tässäkin korvaa miestyön, paitsi ehkä pahimmilla paikoilla.
7500 tainta 6h= 1250 per h. Eli 1250/60min= 20,8 tainta minuutissa. Eli 2,9 sekuntia per taimi. Tässä nyt on oletettava että 6h oli tehokkaita työtunteja, koska tuolla tahdilla ei juomataukoja pidetä. Eikä myöskään lähdetä taimia vakkaan lisää hakemaan. Oletan että nämä 7500 tainta ovat olleet reppuselässä. Mikä melko kunnioitettava saavutus. Paljonkohan märkä taimi painaa? 10g? Eli 750 kg lastia mukana. Jätetään nyt ne pussit ja pahvit painosta pois, kaikkea ei tarvitse epäillä.
Työmaa oli varmasti Lapissa.
Tuli laskuvirhe. 7500 tainta á 10g on 75 kg.
Mehtäukko olettaa, että tuo taimimäärä on jaettu tr tai önkijällä sille vajaalle 4ha:lle siten, että täydennysmatka on minimaalinen. Eihän niitä hilata mukanaan alusta loppuun…
Jopa oli kyllä Jarilla lapinlisää, lukiopoika ei tuollaista tee kun sitä määrää ei kukaan muukaan käsin tee. Ei vaikka olisi tunteja käytössä 8.
Meinasin sanoa että Perkolisä. Tuollaisia määriä ei kukaan istuta, en ole ikinä kuullutkaan. Itse kuin istutan itselleni niin hehtaarin (12-1600) istutan päivässä. Mutta minä olenkin hidas istuttaja.
Sanoisin, että jo 1000 tainta 6 tunnissa on hyvä suoritus. Itse olen ikämiehenä (>50v.) parhaillaan omaan kivikkoon kantamisineen saanut pitkän päivän aikana 1200-1300 tainta – ei mitään hurjastelua, mutta hyvin istutettuna niin, että jaksaa seuraavina päivinä jatkaa.