Keskustelut Metsänhoito Aukon tuottomenetelmät

Esillä 3 vastausta, 3,381 - 3,383 (kaikkiaan 3,383)
  • Aukon tuottomenetelmät

     

    ”Entinen leppää kasvanut hakamaa hakattiin aukoksi ja istutettiin koivulle.  Koivu kasvoi erittäin hyvin, mutta vielä paremmin kasvoivat lepät.  Monta vuotta peräkkäin sain perata sitä kuviota ennen kuin voitin ne lepät.”

    Toinen tapaus oli entinen leppää kasvava niitty.  Harvensin leppiä niin paljon kuin uskalsin ja istutin kuuset sekaan.  Olinko harventanut liian vähän vai liikaa vai mistä johtui, etteivät ne kuuset menestyneet.

    En kyllä suosittele leppien hyödyntämistä.   Kaikki nurin ja koivua tilalle, jos hirviriskiä ei ole.  Muuten kuusta.

    Kun kasvattaa kuusikon täystiheänä ja sitten istuttaa uudet taimet nopeasti, niin ne kasvavat nykyään niin hyvin, ettei heinettyminen pysy perässä.”

    ”Harsintahakkuun poistuma on yleensä n. 80- 100 mottia/ha ja tukkiosuus n. 60  % , parhaimmillaan n. 70 % .

    Tavallista harvennusta parempi kantorahatulo edellisessä harsinnassa  (20 vuotta sitten) ei riitä korvaamaan kasvutappion kuluja koska silloin pitäisi ottaa laskelmaan mukaan myös alunperin (päätehakkuu/jk) tulleet  tuloerot.   Jk:n heikompi yksikköhinta, pienempi poistuma ja pystyyn jääneen puuston pääoma-arvo korkoineen nykyhetkeen laskettuna (verrattuna tasaikäisen vaihtoehdon uudistuskuluihin ).”

  • Rukopiikki

    Liito-orava tykkää kovasti lehtikuusesta.

    Koillismaalla 80 luvun lehtikuusikot on 20 metrisiä. Euroopanlehtikuusi ilmeisesti kasvaa paljon huonommin kuin siperialainen ja siksi siperialaista kannattaa suosia.

    Kahlschlag Kahlschlag

    AJ, edellinen omistaja harventunut, 470 runkoa/ha metsäsuunnitelmassa. Aluskasvillisuutta ei ole käytännössä kuin ruohikkoa, hyvässä kasvussa on kuvio.👍🏻

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    K, pitäisi olla hyvin pullat uunissa. Hyvää ostajaa voi joutua etsimään, mutta luulisi oksattomalle leku-tukkipuulle löytyvän.

Esillä 3 vastausta, 3,381 - 3,383 (kaikkiaan 3,383)