Keskustelut Metsänhoito Hallitusneuvottelut

Esillä 10 vastausta, 1,251 - 1,260 (kaikkiaan 2,372)
  • Hallitusneuvottelut

    Orpo kysyy.

    Millä konkreettisilla keinoilla parantaisitte suomalaisen ruuantuotannon ja metsätalouden tulevaisuutta?

    Mitä raati vastaa?

    Nyt olisi aika ottaa kantaa.

  • Visakallo Visakallo

    Vähemmistöhallitus ilman RKP:tä saa aivan varmasti ostettua tarvittavat äänet aina tilanteen  mukaan keskustalta, demareilta ja jopa RKP:ltä. Vihreiltä ja vasemmistoliitolta ei tarvitse nyt onneksi ostaa yhtään mitään. Voivat rauhassa radikalisoitua ja sorvata välikysymyksiään.

    Visakallo Visakallo

    Eniten käy sääliksi RKP:n järkeviä voimia, joita kuitenkin on puolueessa enemmistö. Eva Biaudet on ollut ennenkin heillä hankala tapaus jo 90-luvulta lähtien.

    Rukopiikki

    Keskusta on puolue joka pettää jopa omansa. Suurissakin kysymyksissä. Tämän muistamme jo EY-jäsenyyden hakemisesta. Eli osta sitten ääniä heiltä. Armoton iltalypsy alkaa joka tapauksessa.

     

    Rumpuvaaran Kunkku

    Keskusta on puolue joka pettää jopa omansa. Suurissakin kysymyksissä. Tämän muistamme jo EY-jäsenyyden hakemisesta. Eli osta sitten ääniä heiltä. Armoton iltalypsy alkaa joka tapauksessa.

    Jos maaseudun tuet lopetettaisiin, kepu kuolisi yhdessä vaalikaudessa. Ei olisi enään asioita mitä ajaa. Siinäpä tavoitetta.

    Rumpuvaaran Kunkku

    Eva Biaudet on ollut ennenkin heillä hankala tapaus jo 90-luvulta lähtien.

    Aivan puhdas vihreä kommari!

     

    Orfeus

    RKP:n johtavia ajatuksia on olla hallituksessa vaikuttamassa ruotsinkielisten etuisuuksiin ja vaikutus näkyykin hyvin mm. jo hallitusohjelmassa. Puolueessa hieman diskuteerataan, mutta siitä on vielä matkaa hallituksesta lähtöön em. syistä: hallituksessa pienikin voi parhaiten vaikuttaa. Yksittäisten RKP-läisten ulostulot heijastavat lähinnä sitä, että jotain asianomaisenkin pitää asiasta sanoa, että huomataan. RKP tottui edellisessä hallituksessa keskustaliberaaliin ajattelutapaan ja nyt Kokoomuksen ja PS:n politiikka aluksi hiukan kivistää. RKP:ssä vaihtoehdot kuitenkin tiedetään: oppositiossa kielivähemmistön edut jäävät istuntosalissa huuteluun. Veikkaan, että RKP ei porvarihallitusta jätä, mutta PS on kysymysmerkki – jos epäluottamuslause tulee syksyllä tai Purra päättää muuten vetää PS:t hallituksesta oppositioon  edelleen kannatusta kasvamaan, tilanne on muiden kannatuksen kannalta ongelmallinen. Voisi olettaa, että siksikin Orpo pitää kiinni PS:sta kynsin hampain, nenästä kiinni pitäen. Nyt kuurupiiloa toimittajien kanssa leikkivä Purra edustaa machiavelliläistä kovapäistä valtapyrkyryyttä. Vähemmistöhallitus olisi Suomen politiikassa historiallista paluuta ajassa taaksepäin – kepuhan pettää aina, kuten jotkut joskus väittävät, mutta Kokoomus joka päivä, sanoi Timo Soini kokemuksesta aamu-tv:ssä. Muissa pohjoismaissa, joissa ulkopolitiikka tarjoillaan yhdeltä lautaselta, vähemmistöhallituskin toimii, mutta todennäköisesti ei sisäpolitiikassa meillä halla-ahoineen ja purrineen.

    MaalaisSeppo

    Persujen perimmäinen tarkoitus on heikentää Kokoomusta. Muualta ei enää saa elintilaa. Muistissa on myös Orpon ja Sipilän persunöyryytys.

    Hallitusohjelma viritettiin tarkoituksella Kokoomuksen näköiseksi. Myös RKP:lle oli ok. Kovasti Orpo hehkuttaa hyvää hallitusohjelmaa. Ei hyvä ohjelma vielä mitään merkitse, sitä on myös voitava toteuttaa.

    Persuille sopii, ettei hallitusohjemaa päästä toteuttamaan. Näin Orpo ja todennäköisesti myös Henrikson menee vaihtoon. Purra saa siitä pisteet omiltaan. Todennäköisesti kiilaa Persut suurimmaksi oikeistopuolueeksi. Kokoomuksen kannatus alenee, mutta RKP:n ei, jos ymmärtää lähteä hallituksesta ajoissa. Natsien kanssa kyllä tulee vaikeaa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Tästä mitään tule, kun poliitikkojen aika menee sanomisten vatvomiseen. Naisten johtama ns. huulipunahallitus oli huomattavasti tehokkaampi.

    Nostokoukku

    Jos Orpo-Petterin hallitus joutuisi ratkomaan yhtä vaikeita asioita kuin huulipunahallitus, se kaatunuisi ensimmäisenä päivänä iltapäivän kahvituntiin mennessä.

    Visakallo Visakallo

    Siinä tehokkuudessa kyllä auttoi korona ja Venäjän hyökkäys Ukrainaan. En uskalla edes ajatella, minkälainen hulabaloo olisi hallituksessa syntynyt, jos niitä ei olisi ollut.

Esillä 10 vastausta, 1,251 - 1,260 (kaikkiaan 2,372)