Keskustelut Metsänomistus Inhorealistin ennuste, tehtaita sulkeutuu lisää

Esillä 5 vastausta, 1,531 - 1,535 (kaikkiaan 1,535)
  • Inhorealistin ennuste, tehtaita sulkeutuu lisää

    Vaikuttaa siltä, että valitettavasti Suomesta menee kiinni lisää tehdaskapasiteettia tänä vuonna. Suomalaiset tehtaat eivät suurimmassa osassa yksiköitä kykene tekemään kilpailukykyisiä tuotteita nykyisellä kulurakenteella, mihin liittyy vahvasti noussut puun hinta.

    Oma henkilökohtainen ennusteeni on, että tänä vuonna suljettavia tehtaita ovat:

    – Metsän Tako (tämä jo tiedossa siis)

    – UPM Kaukas
    – Stora Enso Anjalankoski
    – Sappi Limited Kirkniemi

    Tämä on todella ikävää, mutta pelkään että lista ei tähänkään jää. Toisaalta on ymmärrettävä että kyseessä on markkinatalouden normaali luova tuho. Ongelma suomen tapauksessa kuitenkin on, että uutta korkeamman jalostusasteen kapasiteettia ei juuri ole.

    Metsän omistajan kannalta on mielenkiintoista miettiä sitä, mitä tämä tarkoittaa – vai tarkoittaako mitään? Olen itse sitä mieltä, että nämä uutiset tulevat todennäköisesti loppuvuonna, joko Q2/Q3-tulosjulkistuksien yhteydessä. Johdan edelleen arvion että tämä tietysti näkyy alalla ikävästi fiiliksessä ja metsätilojen kauppa alkaa ensin jarruttaa – koska ihmiset alkavat ymmärtää että metsän hinnalla on laskupaineita ja tulevaisuudessa hinta voi kyykätä jopa reaalihinnoissa alemmas kuin mitä oltiin ennen venäjäntuonnin loppua.

    Tämä johtaa aikaa myöden tilojen hinnan laskutrendiin, mutta ensialkuun tilakauppa vain hyytyy kun ostajia ei pyyntihinnoilla enää ole. Myöhemmin saatamme nähdä myös metsärahastoilla lunastuongelmia.

    Valitettavan pessimistisin silmin katson tätä. Pääsyy miksi kirjoittelen on oikeastaan se, miten te muut näätte tilanteen? Olenko liian pessimisti?

  • Visakallo Visakallo

    Tuo jatkuva aaltoliike on aivan totta, mitä mehtäukko edellä totesi. Voin vakuuttaa, että aika monta ”ehdotonta totuutta” on metätaloudenkin osalta ehtinyt viimeisen 50 vuoden aikana olla ja mennä. Tällä kertaa näyttää kyllä poikkeuksellisen pahaenteiseltä, mutta maailma voi taas muuttua jopa yhdessä yössä.

    mehtäukko

    Ainaisessa aaltoliikkeessä kaikista kalleinpia väistöliikkeitä tehdään paniikkijarrutuksissa.

    Kuusiuskova

    Niinpä, muistelkaa:

    -räkämännyt

    -valkoinen valhe, koivuviha

    -ei tarvita taimikoiden raivauksia=>energiapuu

    -kuusta joka paikkaan

    Ihan noin alkajaisiksi.

    suorittava porras suorittava porras

    räkämänniköitä ihmetellään, mutta vasta hiljakkoin on löytynyt potentiaalinen syy niiden syntymiselle.  Maaperästä puuttuu booria. Kyseinen puutostila ei olekaan vain kuusikoiden ja koivikoiden ongelma. Mäntyjen huono laatu ei johtunutkaan perimästä ,vaan ulkoisista tekijöistä. Ravinneköyhien peltoheittojen metsittäminen männylle ilma ravinnetäydennyksiä tuotti lopulta vain heikkolaatuista kuitupuuta.

    Nostokoukku

    Ja vielä Aplin listaan pari syytä luopua metsistä. 5) kuoleman läheisyys. 6) perikunnan helpompi jakaa rahaa kuin metsiä. Pysyvät paremmissa väleissäkin, ei tule riitoja.

Esillä 5 vastausta, 1,531 - 1,535 (kaikkiaan 1,535)