Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä.

Esillä 10 vastausta, 16,631 - 16,640 (kaikkiaan 16,642)
  • Jatkuva kasvatus käytännössä.

    Sain seurata vierestä erästä jatkuvan kasvatuksen ” koealaa”

    Eräs sijoittajayhtiö reilu 10 v sitten arveli säästävänsä uudistuskuluissa ja hakkuutti aika suuren kuvion tähän malliin.

    En ollut ainoa, joka tätä kävi ihmettelemässä, huonolaatuisia kuusen kärähköitä ja koivuja ehken 600 runkoa / ha.lla.

    Oli ihan mielenkiintoista seurata metsän kehitystä, tai oikeammin kehittämättömyyttä.

    En tiedä sanoa, kuka tämän pöljyyden lopulta huomasi ja tänä talvena oli tämä metsä käyty pistämässä aukoksi.

    Siinä meni toistakymmentä vuotta lähes hukkaan, tuskin kasvua oli tuolla kuviolla kiintoakaan ha.lla.

    Lieneekö ryhmäläisillä omakohtaista kokemusta tai näkemystä tästä kasvatus mallista ?

  • Kuusiuskova

    Juuh, niiden kautta yhteyttä vaan, tulee hyvä kasvu

    Perko

    Älkää  turhaan  vaivatko  päätänne voi tehdä kuin moponne tulppa piikin,  tai on jo tehnyt!

    konstapylkkerö2

    Avohakkuun jälkeen mykorritsasienet palaavat muutamasta vuodesta 5-10 vuoteen mennessä. Hommaa auttaa säästöpuuryhmien jättäminen aukoilla. Siemenpuuhakkuulla siemenpuiden jättäminen.

    Perko

    Sieniyhteisön tuhoutuminen tarkoittaa, että taimi ei saa emopuun ”sokeritukea” eikä valmista ravinneväylää. Tämä altistaa taimikon suuremmille tuhoriskeille ja vaatii usein kalliimpaa taimikonhoitoa (n. 300–2 000 €/ha),  savanniheinää ja vadelman viljely-osiota jota jatkuvassa kasvatuksessa ei vastaavasti  tarvita.

    Metsuri motokuski

    Ei todellakaan tarvita kun ei tule taimiakaan.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Mykorritsojen osalta Rothin tuore väitös on huojentava, eli ainakin pienaukoissa (!) sienilajiston monimuotoisuus voi säilyä, vaikka rihmastojen määrä vähenee avohakkuun jälkeen. Alenema on luonnollinen, kun ei ole puitakaan.

    Perko

    On ollut taimia ja riittänyt puita  myyntiin, mutta  m-kuskiksi naamioitunut shamaani tietää ennustaa tulevan, pittää vaa jatkaa eikä jäähä sitä oottamaan.  Jk  puusto on osoittautunut jälleen helppohoitoiseksi puun myyntikäyttöön ja parasta on  myös tuottavaksi. Näin oli 70 vuotta sitten eikä se ole siitä muuttunut.

    Monet  selittäjät valittaa taimettumis jaksosta , sellaista ei ole erikseen kun se on joka vuosi.

    Metsuri motokuski

    Joko niitä kohteita alkaisi löytymään missä on onnistunut. 😀

    Kuusiuskova

    Eipä niitä näy eikä kuulu, sen sijan laho kiittää ja tykkää jk-metsässä.

    Perko

    Olette tosi hölmöläisiä kun ette itse osaa etsiä !   Ei se  mitään enää auttaisi.

Esillä 10 vastausta, 16,631 - 16,640 (kaikkiaan 16,642)