Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä.

Esillä 10 vastausta, 5,231 - 5,240 (kaikkiaan 14,560)
  • Jatkuva kasvatus käytännössä.

    Sain seurata vierestä erästä jatkuvan kasvatuksen ” koealaa”

    Eräs sijoittajayhtiö reilu 10 v sitten arveli säästävänsä uudistuskuluissa ja hakkuutti aika suuren kuvion tähän malliin.

    En ollut ainoa, joka tätä kävi ihmettelemässä, huonolaatuisia kuusen kärähköitä ja koivuja ehken 600 runkoa / ha.lla.

    Oli ihan mielenkiintoista seurata metsän kehitystä, tai oikeammin kehittämättömyyttä.

    En tiedä sanoa, kuka tämän pöljyyden lopulta huomasi ja tänä talvena oli tämä metsä käyty pistämässä aukoksi.

    Siinä meni toistakymmentä vuotta lähes hukkaan, tuskin kasvua oli tuolla kuviolla kiintoakaan ha.lla.

    Lieneekö ryhmäläisillä omakohtaista kokemusta tai näkemystä tästä kasvatus mallista ?

  • Puu Hastelija

    Mielestäni kaikki sijoitustoiminta täytyy tähdätä syklien ja sukupolvien yli.

    Tänään ja eilen muuten ollut lasissa Edna Valley chardonnay (2019). Aivan loistavaa kylmien loimulohileipien kanssa,  mutta ei sitä kyllä illan istumiseen voi suositella.

    Niin,  tämä jatkuva harsinta on mielestäni esimerkki siitä,  ettei ole  vtunkaan väliä sillä, millaisia rääseikköjä jälkipolville jätetään. Aivan sama,  kuin asuntosijoittajalla olisi koko talo hallussaan, mutta sieltä nostettaisiin vain vuokratuloa, eikä talon kunnon ylläpitoon laitettaisi mitään,  koska esim.  putkiremontti ei nosta vuokratuottoa lainkaan.  Päin vastoin,  voi joutua antamaan jopa haitan perusteella alennusta.

    Mistä muuten tälle palstalle ovat osuneet kaikki jälkiviisaat Fortum johtajat? Nätisti sanottuna tunnen myötähäpeää. Viimeisin sijoitus muuten tuottanut n. 60% reippaassa kuukaudessa, mutta valitettavasti siinäkin vain hiluja kiinni.

    T. Isorokko

    Jovain Jovain

    Jatkuva harsinta on hyvä esimerkki jaksottaisesta metsänhoidosta. Rääseiköt ja hoitamattomat pusikot tienvarsilla ovat sitä. Ei pitäisi harhautua siinäkään mitä tarjoillaan. Jaksottainen ei tuota tukkia nollavuodesta lähtien. Kierron loppupuolella kyllä, mutta tuskin voidaan käyttää vertailukelpoisena siinä mielessä. Metsänhoidollisella harsinnalla ja riittävällä puustopääomalla päästään tuloksiin jk:ssa. Ei määrämittaan harsinnalla, joina esim. keskenkasvuisten metsien avohakkuut ja harvennusten lakirajat parhaimmillaan ovat.

    mehtäukko

    Voisiko Joovainin sepustus voisi olla sekavampaa kolistelua?

    ”Jaksottainen ei tuota tukkia nollavuodesta lähtien” , on potaskaa parhaimmillaan.

    Eikö taimi/maaperävalinta,perkaukset ja laatuharvennukset jalosta tukkia alusta alkaen?

    Jovain Jovain

    Kyllä jalostaa alusta alkaen ja hyvään tulokseen hoidettuna jaksottaisessa päästäänkin, mutta jaksottaisessa tukin tuotto saadaan kiertoajan lopulla. Jk:ssa tukkia tuotetaan heti nollavuodesta lähtien, tuotto ajoituu koko kiertoajalle  ja jatkuu vielä senkin jälkeen.

    aegolius aegolius

    Jovainille on liian vaikea pala siinä, että jk:ssa oikeastaan pidättäydytään osasta tuotosta heti nollavuonna.

    mehtäukko

    Joovanin selitys ontuu ja pahasti. Jk:ssa puun kierto-aika tukiksi on pitempi, hallitsemattomampi ja riskisempi kuin myös uudistus.

    ”Tuotto ajoittuu koko kiertoajalle”, on tyylipuhdasta luulotautia.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Minulle on kaikkien näiden vuosien jälkeenkin edelleen epäselvää mitä Jovain ajattelet jatkuvasta kasvatuksesta. Käytätkö itse sitä, ja jos niin missä tilanteessa?

    Jos laskelmissa käytetään realistisia lähtöarvoja ja sisällytetään molempien menetelmien ketjuihin kaikki odotettavissa olevat kulut, en usko että mitään kovin olennaista systemaattista eroa syntyy menetelmien välille. On enemmän kyse siitä miten huolella toimitaan ja satunnaistekijöistä: tuleeko tuhoja ja tuleeko taimia.

    aegolius aegolius

    Minulle taas on ollut jo pitkään täysin selvää, että Jovain ei käytä jatkuvaa kasvatusta eikä ole koskaan käyttänytkään. Jatkuva kasvatus on avohakkuuton. Jovainin metsät ovat joko just avohakattu tai tullaan avohakkaamaan. Peruskäsitteistä välittämättömyys on ollut selkeintä logiikkaa koko ajan.

    Visakallo Visakallo

    Olen harjoittanut jatkuvaa kasvatusta nelisenkymmentä vuotta. Sinä aikana puuston kuutiomäärä / ha on kasvanut ja tukkiprosentti noussut. Jatkuva kasvatus tapahtuu parilla sadalla eri kehitysvaiheessa olevaa puustoa sisältävillä kuvioilla.

    Petkeles Petkeles

    EDIT

Esillä 10 vastausta, 5,231 - 5,240 (kaikkiaan 14,560)