Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä.

Esillä 10 vastausta, 5,681 - 5,690 (kaikkiaan 15,580)
  • Jatkuva kasvatus käytännössä.

    Sain seurata vierestä erästä jatkuvan kasvatuksen ” koealaa”

    Eräs sijoittajayhtiö reilu 10 v sitten arveli säästävänsä uudistuskuluissa ja hakkuutti aika suuren kuvion tähän malliin.

    En ollut ainoa, joka tätä kävi ihmettelemässä, huonolaatuisia kuusen kärähköitä ja koivuja ehken 600 runkoa / ha.lla.

    Oli ihan mielenkiintoista seurata metsän kehitystä, tai oikeammin kehittämättömyyttä.

    En tiedä sanoa, kuka tämän pöljyyden lopulta huomasi ja tänä talvena oli tämä metsä käyty pistämässä aukoksi.

    Siinä meni toistakymmentä vuotta lähes hukkaan, tuskin kasvua oli tuolla kuviolla kiintoakaan ha.lla.

    Lieneekö ryhmäläisillä omakohtaista kokemusta tai näkemystä tästä kasvatus mallista ?

  • Per Ä Reikäs

    No empä tiedä mitä sitten latkit

    Hyvin on kyllä puusto kasvanut, teki miten tahansa vuosi tuottoja voi estellä

    Gla Gla

    RR: ”Jos nyt sitten joku tässä tilanteessa jonkun mielestä vähän ylimainostaa jk:ta, niin eikö se nyt ole aika pieni ongelma edelliseen verrattuna. Suorastaan hyväksyttävää menneisyys huomioiden.”

    En osaa verrata nykytilaa vuosikymmenien takaiseen. Tuo logiikka tekisi elämästä melkoista seikkailua, jos sitä ajattelutapaa laventaa muualle yhteiskuntaan. Elän tätä päivää, en historiaa.

    ”Ei Suomessa mitään avohakuukeltoa suomalaisten taholta tule. Jos niin kävisi, paineet tulisivat rajuna rajojen ulkopuolelta. Suorastaan ihmettelen, jos vihreät istuu seuraavassa hallituksessa.”

    Eu:ssa tehdään valtavasti myyräntyötä niin kotimaisten kuin ulkomaisten toimijoiden toimesta, niille voimille ei saa antaa yhtään periksi. Pikkusormi pirulle jne. Kyse ei ole edes vain avohakkuukiellosta, vaan myös mm. rauhoituksista ja ennallistamisesta.

    Itsekin toivon, että kansa ymmärtää vihreiden ongelmallisuuden ja osaa olla äänestämättä niitä. Yhtään en silti ihmettele, että moni noita äänestää. Ymmärryksen taso on monilla niin surkea. Jos lähimenneisyyttä katsotaan, silloin moni huolestui persujen jytkystä. Jostain syystä nyt persut ei tunnu millään tavalla uhkaavan suomalaista yhteiskuntaa, vaikka ongelmansa siinäkin puolueessa on. Siitä saa mittakaavaa vihreiden merkitykseen.

    Timppa Timppa

     Jos nyt sitten joku tässä tilanteessa jonkun mielestä vähän ylimainostaa jk:ta, niin eikö se nyt ole aika pieni ongelma edelliseen verrattuna. Suorastaan hyväksyttävää menneisyys huomioiden.

    Jos minä rakennusliikkeen  johtajana olisin antanut harjoittaa yhtä harhaanjohtavaa mainontaa kuin nykyiset jatkuvan kasvatuksen palveluja kauppaa harjoittavat, niin olisin saanut potkut välittömästi ja firma olisi käräjillä kiukuisten asukkaiden haastamana.

    Esimerkkinä harhaanjohtavasta mainonnasta on Arvometsän kotusivut, joilla näytetään sekametsää vaikkei koivu ja mänty uudistu jatkuvan kasvatuksen metsässä.  Oltiin todella tarkkoja, ettei myyntiesitteessä saanutn olla mitään paikkaansa pitämätöntä.

    R.Ranta R.Ranta

    Mitä kummallista Timppa  siellä Arvometsän kotisivuilla näki?? Pikaisesti vilkaistuani jokaisessa kohdassa luki, että hoidamme metsääsi metsänomistajan tavoitteiden mukaisesti. Minusta avohakuu on meille jokaiselle enemmän tai vähemmän vastenmielinen tapahtuma. Minullekin aina, vaikka olen niitä satoja hehtaareja tehnyt.

    Minusta on aivan hyvä, ellei jopa erinomainen asia, että on metsän puustoisena pitämiseen erikoistuneita toimijoita. On paljon metsänomistajia, jotka eivät halua avohakuuta, kuka mistäkin syystä. Jos omistaisin vain tuon keskimääräisen kolmekymmentä hehtaaria perintömetsää, niin avohakkuun kynnys olisi huomatavan iso. Joten ymmärrän täysin niitä, jotka vierastavat avohakuuta, kuka mistäkin syystä.

    Taloudellisessa mielessä kysymys ei todellakaan ole ongelmaton, kun kasvatusajat ovat kymmeniä vuosia.

    Timppa Timppa

    Minä näen siis mainoskuvassa lehtipuuta, joka ei kuitenkaan uudistu siinä jatkuvan kasvatuksen metsässä.   Siis myyntiesitteessä ei saa olla mitään harhaanjohtavaa, mitä Arvometsä sumeilematta harrastaa.

    Se lehtipuu on sumutusta, koska ilmoituksen lukija ilman muuta mieltää, että tuollaista metsää hän saa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Letipuutakin esimerkiksi pihlajaa tulee jos päällysmetsä on vaikka mäntyä ja koivua, sitten hyvin heikosti jos se on pelkästään kuusta. Tällainen havainto virkistysmetsästä Espoosta.

    R.Ranta R.Ranta

    Voi, voi ja voi totisesti! Lehtipuu myyntiesitteessä! On se niin väärin että!

    Anna mun kaikki kestää! On siinä Timpalla tavaton ongelma.

    Timppa Timppa

    Eihän minulla ole mitään ongelmaa, kun ei käytetä yleensä jatkuvaa kasvatusta vaan niillä, jotka eivät saa sellaista metsää, kun uskovat saavansa,

    Koita vaan kestää.  Minäkin kestän.

    marttitapio marttitapio

    Miltä tuntuisi kuivan maan mökin myyntimainokseen ympätty rantamaisema, verrokkina tuo Arvometsän mainoksen antama mielikuva.

    Molemmathan voi käydä itse tarkistamassa, jos ei mainonnan uhriksi, tai mielikuvien manipulointiin halua mennä.

    Perko

    Metsän käsittelytavat voi tehdä  tietämättä Arvometsästä mitään.   En  tuntenut T. Pukkalaa,  enkä muitakaan jk -tutkijoita kun hokasin  irtautua  riukutuotannosta.  Metsäasiantutijan  virhe  vahvisti asian käytännössä!

Esillä 10 vastausta, 5,681 - 5,690 (kaikkiaan 15,580)