Keskustelut Metsänomistus Kannattako sijoittaa?

Esillä 10 vastausta, 1,531 - 1,540 (kaikkiaan 1,666)
  • Kannattako sijoittaa?

    Merkitty: 

    Arvoisat metsänomistajat

    Mitä mieltä olette metsäyhtiöiden osakeista, ovat tippuneet vuoden aikana 25-35 prosenttia, joko ollaan pohjalla?

    Onko parempia ehdotuksia metsärahojen sijoittamiselle.

  • Metsuri motokuski

    Paljon pitää tapahtua että jenistä tulee maailman valuutta kun kiinalaisetkaan eivät siihen luota. Käyvät hyvin paljon  dollari kauppaa hekin.

    jupesa

    Bitcoinin ja muutaman muun kryptovaluutan arvo nousee jatkossakin. Vieläkin kannattaisi ostaa.

    oksapuu

    Japanin valuutta jeni.

    Kiinan juan tai yuan. Noita punaisia Maon kuvia on vielä matkamuistona jemmassa.

    Alaneva

    Huhtikuussa tuli palattua osakemarkkinoille, kun Trumppi alkoi tulleilla sotkea markkinoita. Valitettavasti ei ehtinyt sijoittamaan heti kovimman syöksyn jälkeen, kun ei ollut mitä sijoittaa… huhtikuun lopulla tuli puukaupoista ennakkomaksuja niin sitten ehti vielä mukaan kun oli jo nousu vähän alkanut. Noita tuli ostettua: Stora Enso, UPM, Kalmar ja Wärtsilä. Eilisillä päätöskursseilla: Wärtsilä +63%, Kalmar +42%, Stora Enso 14% ja UPM +2%. Jalkoihin on jääneet metsäfirmat tässä nousussa… mutta eiköhän ne vielä ylös päin päädy jossain välissä.

    Makarov

    Minä taas möin talvella Amerikka-indeksin juuri oikeaan aikaan ja sain hyvät voitot. Sitten käteinen poltteli tilillä sen verran että hätäilin Suomi osakkeiden ostossa, olisi pitänyt n.kuukausi malttaa odottaa kun tuli se pudotus. Nordea, Fortum, UPM ja Huhtamäki, no Huhtamäkeä ostin kun tippui niin lisää vielä jälkeen. Aikalailla +-0 on tällä hetkellä mutta on tuolta muutamia tonneja osinkoja tullut niin voitolla. Sijoitin pääoman takaisin ja voitot kotiutin. Jälkiviisaana jos tekisin niin olisi pitänyt Amerikka indeksi ostaa pääomalla romahduksen jälkeen takas, nyt on kurssi nousut huomattavasti. Nestettä olisi myös kannattanut ostaa silloin kun ostin Suomiosakkeita, sen kurssi oli silloin alimmillaan niin on siitä noussut mukavasti.

    Tolopainen Tolopainen

    Nousut on nähty, alkaa hiipuminen alas päin. Talouden fundamentiit on epäedullisemmat kuin keväällä. Överiksi meni.

    Apli

    Metsäyhtiöitä on ollut omissakin salkuissa, varsinkin UPM mutta möin pois ne keväällä ja nyt en koskisi niihin pitkällä tikullakaan, huomenna MetsäBoard ja MetsäGroup kertoo syyn tähän, kun julkaisevat osavuosituloksensa..

    Makarov

    Minä jotenkin Umppiin luotan vaan heikolta tuo tietysti metsäyhtiöiden puolelta näyttää. Jotenkin on tuo metsä omistuksena mielenkiintoisempi kun osakkeet, ehkä se on se kun pystyt siihen tuottoon aika paljon omilla toimilla vaikuttamaan

     

    Perassic Park Perassic Park
    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Metalliteollisuudessa tilausten arvo oli jopa 26,1 prosenttia viime vuoden kesäkuuta suurempi. Kemianteollisuudessa uusien tilausten arvo taas kasvoi 18 prosenttia vuoden takaisesta. Paperiteollisuudessa uusien tilausten sen sijaan laski 3,8 prosenttia.

    http://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011417587.html

Esillä 10 vastausta, 1,531 - 1,540 (kaikkiaan 1,666)