Keskustelut Metsänomistus Kannattako sijoittaa?

Esillä 10 vastausta, 1,711 - 1,720 (kaikkiaan 1,747)
  • Kannattako sijoittaa?

    Merkitty: 

    Arvoisat metsänomistajat

    Mitä mieltä olette metsäyhtiöiden osakeista, ovat tippuneet vuoden aikana 25-35 prosenttia, joko ollaan pohjalla?

    Onko parempia ehdotuksia metsärahojen sijoittamiselle.

  • Tolopainen Tolopainen

    Miten Black rock mitään ostaa, kun joutuu rajoittamaan osuuksien myyntejä. Sijoittajilla on  paniik. Harvemmin Näkee tuollaista laskua Nikkei miinus 5.6%, tästä tulee musta maanantai.  Onneksi olkoon Donald Trump hän teki sen taas.

    oksapuu

    Jahas…

    Upm osinko 1,5€ lappu. Ei huono, tilipäivä…

    Apli

    J.D. Vance: Neuvottelut Iranin kanssa epäonnistuivat, Yhdysvaltojen edustajat lähtevät kotiin | HS.fi

    Heiluntaa markkinoille tiedossa heti huomisesta lähtien.. Saattaa öljyn hinta taas nousta.

    Visakallo Visakallo

    Suomessa tulee aika sijoittaa maatalouteen, mutta onko se jo käsillä?

    IS: Maatilojojen taloudelliset puskurit ovat ehtymässä, peräti 75 prosenttia tiloista on keskeyttänyt investoinnit. Tilanne oli vakavin suurilla tiloilla, joilla kustannukset ja velat voivat olla suuria. Kyselyn perusteella yli 500 hehtaarin tiloilla maksuvalmius heikoin.

    Tilat ovat varautuneet lannoitteiden kallistumiseen ennakko-ostoilla, mutta polttoaineen osalta tilanne on toinen. Keskimäärin vain noin 38 prosenttia vuoden tarpeesta on hankittu, mikä altistaa tilat suoraan markkinahintojen aaltoilulle.

    Osa tiloista on joutunut hakemaan lisärahoitusta tai neuvottelemaan lainojensa maksuaikatauluista uudelleen. 18 prosenttia maatiloista arvioi tarvitsevansa lisärahoitusta kasvaneiden kustannusten kattamiseen. 19 prosenttia arvioi joutuvansa muuttamaan maksuohjelmiaan.

    Sikatiloilla kassakriisi on syvin: peräti 46 prosenttia arvioi joutuvansa neuvottelemaan lisärahoituksesta. Kehitys viittaa siihen, että kustannuskriisi on muuttumassa laajemmaksi tuotanto- ja huoltovarmuus­kysymykseksi.

    Kuusiuskova

    Ja silti suuri osa kylvää samalla lailla kuin edellisinä vuosina, ei osata käyttää laskinta ollenkaan. Onneksi oma maatalous on kunnossa, ei velkaa ollenkaan ja luomussa menot ovat paljon pienemmät ja tällä hetkellä tuki nousee ja sadosta saatava hinta kohtuullinen.

    mettämiäs

    Saiko Oksapuu oikeasti upm:ltä 1,5 euron osingon? Kaikki muut saivat vain 0,75 eur ja jos vielä syksyllä omistaa, marraskuussa sitten toiset 0,75 eur.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Kylläpä nyt olisi syytä neuvotella tuottajahinnat uusiksi tai maataloustuet.

    Metsuri motokuski

    Tuottajahinnat ilman muuta mutta maataloustuet ei. Miksi emme maksaisi oikeaa hintaa maanviljelijöille emmekä keinotekoisesti tekohengitä hintoja alas ? Sehän on periaatteessa ihan sama maksammeko tuotteesta oikean hinnan vai tukien kautta maksamme kuitenkin.

    oksapuu

    Heh, holdarilla on aikaa odottaa.

    Ihan hyvä osinko vitosen lapulle…

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Tuottajalle se on varmaan sama tuleeko tulo myynnistä vai tuesta. Kuluttajalle sillä on väliä kuinka paljon ruoka maksaa kaupassa.

Esillä 10 vastausta, 1,711 - 1,720 (kaikkiaan 1,747)