Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 19,481 - 19,490 (kaikkiaan 32,698)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Visakallo Visakallo

    Sellutehtaat ovat aikaisemmin parantaneet kannattavuuttaan myymällä huomattavan määrän energiaa ulos. Nyt tämä asetelma on nopeasti muuttumassa, kun valtakunnassa tuotetaan yhä enemmän sähköä kuin sitä keritään kuluttaa. Toivottavasti ei ajauduta tilanteeseen, että uudempiakin sellutehtaita joudutaan sulkemaan.

    Tolopainen Tolopainen

    Sunilan tehdas on perustettu 1938. Kapasiteetti 380000t/y. Ei riitä enää mihinkään. Nykyisin tehtaat tuottaa sellua yli milj t. Eihän Suomessa ole kuin kaksi uutta Metsäliiton sellutehdasta, joista toinen on käytössä ja toisen ylösajo ilmeisesti siirtyy.

    Visakallo Visakallo

    Alkaa kohta olla jo viikko täynnä metsaan.fi:n palvelukatkoa. Eniten ihmetyttää täydellinen radiohiljaisuus asian ympärillä. Onko mahdollisesti tapahtunut jotain sellaista, mitä ei olisi missään tapauksessa pitänyt voida tapahtua?

    Visakallo Visakallo

    Sunilan mukana menee lisäksi sähköautojen akkumateriaaliksi kaavailtu ligniinin valmistuskin todennäköisimmin Ruotsiin.

    Nostokoukku

    Ei taida suurta vahinkoa tulla. Vai onko joku uskonut puusta tehtyyn auton akkuun? Tai tekiväthän ne aikoinaan Itä-Saksassa melkein koko auton, Trabantin, puusta. Siihenkin joutuivat tekemään vuoden aikana yli 300 parannusta. Nimittäin kaikki kattonaulat kotkattiin.

    MJO

    Nostokoukku ei ole maailman positiivisin innovaatioiden suhteen. Jos koko ihmiskunta olisi ollut Nostokoukun tyyppisiä, niin asuttaisiin luolissa edelleen.

    Nostokoukku

    Tunnustan, olen realisti, joskus jopa inhorealisti, ainakin mitä tulee liian aurinkoisiin unelmiin. Olisiko siitä ollut maailmalle, edes ihmiselle itselleen, jotain vahinkoa, jos olisimme jääneet luoliin asumaan. Saattaisimme olla huomattavasti onnellisempi laji muiden joukossa. Mitä onnea nämä huikeat innovaatiot ovat ihmiskunnalle toistaiseksi tuoneet. Sotia, huume-, alkoholi-, nettiriippuvuutta. Ainakin puolet julkkiksista kertoo käyvänsä terapiassa, kaikki valtiot maailmassa ovat velkaa toisilleen, väkivalta lisääntyy koko ajan etenkin nuorten keskuudessa, kaikki luonnonvarat on käytetty kohta huikeisiin innovaatioihin, ihmisiä on innovaatioiden seurauksena enemmän kuin maa jaksaa elättää ja juottaa, luonto on hukkumassa ihmisten jätteisiin ym ym.

    Tolopainen Tolopainen

    Evoluutio ja kehitys ei pysähdy koskaan. Alkuperäiskansat eilivä kolmekymppisiksi ja olivat tautien runtelema. Väkivalta on Suomessa vähentynyt huomattavasti, siitä mitä se on ollut vanhoina hyvinä aikoina. Euroopassa ei koskaan mitään pitkiä rauhanaikoja ole ollut. Pitin sota on tainnut kestää 115v.

    Visakallo Visakallo

    MJO tuolla edellä oli huolissaan siitä, että Suomi jäisi kehityksen kyydistä. Mitä minä olen päässyt eri maita vertailemaan, niin ei Suomella ole sen suhteen paljoakaan hävettävää. Muistan kyllä hyvin, miten vielä 70-80-luvuilla oltiin joihinkin maihin verrattuna hieman takamatkalla, mutta emme juuri enää. Kuten yksityiselämässäkin, kaikkeen uuteen ei ole aina järkevää sijoittaa rahojaan aivan ensimmäisenä, mutta ei toki viimeisenäkään.

    KeMeRat

    Heh! Tuulivoima ja aurinkopaneelithan ovat todella uusi keksintö.

Esillä 10 vastausta, 19,481 - 19,490 (kaikkiaan 32,698)