Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 21,961 - 21,970 (kaikkiaan 33,286)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Metsuri motokuski

    Nyt tuli Kallelta yllättävä kirjoitus. Päinvastainen kuin aiemmin kirjoittanut. Juuri tuohon hyysäkseen halutaankin puuttua. Se että tässä maassa tehtäisiin työtä ja jos sitä ei ole niin aktiivisesti pyrittäisiin työllistymään.  Tuo hyysäys on juuri sitä että sosiaalitukia joudutaan maksamaan yli kansatalouden kestokyvyn lainarahalla. Suomen talouden tuottavuus ei ole kasvanut 15 vuoteen. Koko se aika ollaan eletty velaksi enemmän tai vähemmän.  Kuka todellakin uskoo että nämä ulkomaiset lainahanat ovat jatkossakin auki ilman mitään rajoitusta. Sen jälkeen kun lainahanat menee kiinni niin nämä nykyiset suunnitellut supistukset ovat pienimmästä päästä.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    V-lkm-kisassa nyt mitään kummosta mutta jotahin kuitenkin. Vissi huitelee 22060, mutta Assi on vähän saanut nipistettyä jo 7:ssä  s:ssa käynyttä eroa. Enää 680. Näin itseään syyn takeisena pitävien eliitin edustajien osalta. Niinikään ehdottoman eliitin Tossi (lienee s.-takeeton) tulee kyllä kahinoihin mukaan, 19 900.

    Rassi tietää miten kauhia homma nuo on laskea!

    Laadussa Assi on yksin kärjessä, seuraavat kilpailijat kier.:lla ohitettuja!

    Vkl-oppuja ja suukkoja vähän jokaiselle!

    Leena!

    Tolopainen Tolopainen

    Kyllä Korkman eilen aika selkeästi sanoi, että hallitus tulee kiistan liittopomojen kanssa voittamaan. Porukoiden juoksuttaminen turuilla ja toreilla on turhaa. Liitoilla tietenkin on verotonta rahaa, jolla voivat parin päivän lakot maksaa työntekijöille. Korvauksia toistaiseksi työnantajille ei laittomista lakoista tarvitse maksaa, ensi vuonna pitää. Nauttikaa vielä retteliönnistä kun voitte.

    Panu Panu

    Suomen velkaantuessa lisää sen luottoluokitus heikkenee ja uusien lainojen korko nousee. Eihän suurella lainamäärällä muuten olisi väliä mutta kun korot pitää maksaa. Vuodelle 2024 valtion velan korkokuluiksi on budjetoitu 3,2mrd€. Vertailun vuoksi liikenne- ja viestintäministeriön budjetti (jolla mm. yritetään pitää tiet kunnossa) on 3,6mrd ja maa- ja metsätalousministeriön budjetti 2,6mrd ja Metka 38 miljoonaa.

    Valtio maksaa siis lainan korkoja melkein 100x enemmän kuin Metka-tuki sille kustantaa. Aika ilmeinen kysymys on miksi haluamme maksaa näitä korkoja ja miksemme sensijaan pyri velattomaan valtioon?

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Kyllä Korkman eilen aika selkeästi sanoi, että hallitus tulee kiistaan liittopomojen kanssa voittamaan.

    Korkman on työnantajien juoksupoika, mutta seuraavista tupo-neuvotteluista voi tulla tosi vaikeat, varsinkin jos ne on nousukauteen. Sääli vain pienempiä yrityksiä, joilla ei ole maksukykyä suurempien tavoin.

    Tolopainen Tolopainen

    Korkman on demari, köyhän kodin kasvatti. Hyvä esimerkki miten köyhät kotiolot ei mitenkään estä opiskelemasta.

    Seuraava tupokierros tulee olemaan helppo, liittojen lakkokassat käytetään hallitusta vastaan.

    Rane

    Persujen hallituspolitiikka on sekaisin.Yritetään ikäänkuin riidellä AY-pomojen kanssa mutta samalla pidetään yllä niukkuutta työvoiman tarjonnassa estämällä ulkomaisen työvoiman tuloa työmarkkinoille.Ay-liike taas pyrkii johdonmukaisesti pitämään tarjonnan niukkana(nostaa työn hintaa) patoamalla työvoiman tuontia ja vaikeuttamalla kortistossa olevien työllistymistä.

    Vanha kansa sanoi että pieni nälkä on paras mauste sekä tehokkain keino työllistää.

    arto arto

    <p><p>Suomen talouden tuottavuus ei ole kasvanut 15 vuoteen. Koko se aika ollaan eletty velaksi enemmän tai vähemmän.    Tuohan johtuu suurista ikäluokista työntekijät vähenee ja  vanhojen hoitokulut/eläkekulut kasvaa. 15 vuotta sitten oli aivan eri työntarve kuin nykyisin sen voi jokainen muisteluissaan havaita. Meidänkin kylällä oli 20 maatilaa nyt vaan 2  siinä meiltä päin mitä tarkoitin. RANELLE  ei ammattiliitto rajoita ulkolasia työntekijöitä. hallitus sen tekee. Liitto vaan jos siihen kuukuu valvoo palkkoja että ovat oikein.</p>

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Jos haluaa yhteiskunnassa olevan edelleen myös kantasuomalaisten lapsia, heitä on jonkun hankittava ja hoidettava, vai otetaanko japanilainen systeemi, jossa vierastyöläiset hoitavat pienipalkkaiset hommat ja muuttavat eläkkeellä takaisin lähtömaihinsa? Lapsiperheille tarvitaan kaikki tarpeellinen tuki ja nuorille myös. Arvostetaan jokaista lastamme.

    Asumistuen poiston vaikutuksista Vuokraturvan johtaja Timo Metsola ennusti, että pienten asuntojen kimppuun tulee pk-seudulla ryntäys ja niiden vuokrat tulevat nousemaan. Asumisen ahtauden suhteellinen kasvu ei tiedä hyvää lasten määrälle ja kasvuoloille: jonkinlainen oma rauha olisi lapsellakin oltava. Uudet asunnot ovat täällä liian kalliita rakentaa ja enää juuri kenenkään ostaa, joten vaikea nähdä miten ja milloin asuntorakentaminen voisi elpyä. Ehkä siirrymme yhteiskuntarakenteeseen, jossa läsnäoloa vaativan pienipalkkaisen työn tekijät asuvat Nurmijärven kaltaisissa maaseudun satelliittilähiöissä noin tunnin junamatkan päässä?

    Lakkoaiheisiin en ole kovin hyvin perehtynyt, mutta hallitus on (näkymättömässä kolmikannassa) edelleen mukana, jos se on kirjoittanut hallitusohjelmansa EK:n mieleiseksi. Kannattaisiko hallituksen taktikoida niin että tekisi nyt vain vähiten vastustusta aiheuttavat uudistukset? Jos tekee liian rajuja, seuraavissa vaaleissa valta voi siirtyä taas vasemmistolle joka voi sitten helposti mitätöidä saavutukset. Velan vähentäminen on kiperä tehtävä; jos se olisi helppo, silloin niin tomera ihminen kuin Riikka Purra selviäisi siitä kyllä.

    Kiperyyttä lisää se että luonnonvarojen kestävä käyttö ja kestävä talous yleensäkin tarkoittaisi vähemmän ihmisiä, vähemmän kulutusta ja vähemmän talouskasvua, mutta jos nämä toteutuvat, velkojen maksu on vaikeaa. Talouskasvun tulisi olla kestävällä pohjalla. Mikä sitten on kestävää kasvua, miten sen tunnistaa? Onko esimerkiksi kaivostoiminta ja tuulivoima kestävää kasvua? Artolla oli tuolla edellä yksi esimerkki: tuottavuuden kasvu on kestävän kasvun yksi alalaji.

    Tällainen aamusaarna tänään.

    mehtäukko

    Mutta oli myös hyvä aamusaarna pääministeriltä tv:ssä. Ei mitään lisättävää eikä vähennettävää.

Esillä 10 vastausta, 21,961 - 21,970 (kaikkiaan 33,286)