Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 21,991 - 22,000 (kaikkiaan 33,256)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Nostokoukku

    Jos ryöstöhintaa on nostettu varkain 20 % ja sitä alentaa näyttävästi ilmoitellen 10% , aika paljon jää vielä katetta. Tämä näkyy elintarvikekauppiaiden tulosilmoituksissa. Sama menetelmä kuin hevoskaupassa. Jos tonnin konista pyytää kymppitonnin, niin ostaja lupaa siitä yleensä puolet. Aikansa tingitään kovasti, sitten kumpikin ulee puolitiehen vastaan. Tonnin konista on tullut setsämän ja puolen tonnin hevonen. Ja kumpikin osapuoli on tyytyväinen.

    Tolopainen Tolopainen

    Hallitus yrittää supistaa menoja, kun valtiontalouden tilanne on täysin toivoton. Pelkästään sotemenot kasvavat miljardilla vuodessa kun julkinen sektori teki mielipuoliset palkkaratkaisut, joita ei mitenkään pystytä rahoittamaan. Ilman palkkojen leikkauksia ja sotealueiden puolitusta menoja ei saada kuriin. Mikään hallitus ei pysty lopettamaan velkaantumista seuraavan kymmenen vuoden aikana

    Nostokoukku

    Sote ja sota menot kasavat.

    arto arto

    <p><p>Minusta turha puhua Hyvinvointi suomesta. Vanhukset vailla hoitoa. Terveys keskukset ilman lääkäreitä. Nuoret heitteillä. Rikollisuus lisääntyy nuorisossa. jne Betonitehtaalla 10 tunnin päiviä 6 euron tuntipalkalla – näin ulkomaalaisia riistetään Suomessa </p>

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Vanhukset vailla hoitoa.

    Anoppia käyvät katsomassa 3x kertaa päivässä. On minusta aika hyvin hoidettu.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    julkinen sektori teki mielipuoliset palkkaratkaisut, joita ei mitenkään pystytä rahoittamaan. Ilman palkkojen leikkauksia ja sotealueiden puolitusta menoja ei saada kuriin.

    Oliko kokoomus molemmilla kertaa hallituksessa?

    Metsuri motokuski

    Kai tässä toloppa pitää peiliin katsoa jos julkinen sektori on liian kallis. Itsehän me olemme tämän rakentaneet kaikkineen lupineen, valitusoikeuden myöntämisineen ja vaikuttamisen vaatimuksineen. Tämä kaikki byrokratia  tarvitsee tekijöitä ja kai niille palkkaakin on maksettava.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Länsi-Uudenmaan ”hyvinvointialue” leikkasi Espoossa toimivalta Hyvä Arki -yhdistykseltä toiminta-avustuksen kertoo Länsiväylä-lehti. Vuokrarahat se edelleen myönsi, mutta ilman toimintarahaa ruoka-apu ei liiku kaupoista jakoon, vaikka apuna on suuri joukko vapaaehtoisia. Toiminta loppuu tämän vuoden aikana ja jäljelle jää toinen ruoka-avun jakaja Manna-Apu. Senkin toiminta on supistunut, kun ruokakaupoista tulee entistä vähemmän lahjoituksia; kaupat ovat oppineet tilaamaan ruokaa sopivan määrä ja sitä vanhenee vähemmän.

    Tolopainen Tolopainen

    Valtion verotulot kasvoivat viime vuonna vaivaiset 100 milj €. Kun otetaan huomioon inflaatio, tulot pienenivät reaalisesti 5mrd€. Menot tietenkin jatkavat kasvuaan.

    Reima Muristo

    Nykyinen soterahojen riittämättömyys  johtuu täysin nykyisistä eläkeläisistä. Eivät aikanaan maksaneet riittävästi eläkettä eli veroja. Ei ole mikään velvollisuus nykynuorison elättää ja kustantaa heitä.

    Eläkeläiset maksamaan palveluistaan, he siellä sotea kuormittavat. Pahimpia ovat nämä kohellus-pulkkiset jotka 20 vuotta ovat aurinkorannoilla ja maksavat eläkkeet sinne, saapuvat 80-vuotiaina takaisin Suomeen loisimaan terveyspalveluita. Yli 1500 € eläkkeet kunnon progressiiviseen leikkuriin, ei eläkeläisen tarvitse olla asumassa kaupungin keskustassa parhaimmilla paikoilla.

    Tuli käytyä kunnallisen terveyspalvelun verikokeissa. Siellä oli jo lauma eläkeläisiä  jonottamassa. Tapana on heillä että heti kun palvelu aukeaa aamulla, niin ensimmäinen eläkeläinen repii vuoronumeroja koko seurueelle. Tämä toistuu joka aamu. Ennen olivat sentään bingossa eivätkä terrorisoineet oikean veronmaksajan arkea.

Esillä 10 vastausta, 21,991 - 22,000 (kaikkiaan 33,256)