Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 36,451 - 36,460 (kaikkiaan 36,766)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Kahlschlag Kahlschlag

    Lainaus: ”Uuden Toyota Hilux dieselin hinnat Suomessa: 46 000 – 71 000 euron väliltä. Uuden sukupolven 2026 malliston hinnat alkavat 73 050 eurosta.”

    Tunnustan, että ostin lähes alarajan hinnalla Hilux EC:n eli lyhyellä ohjaamolla ja pitkällä lavalla – ainoa oikea metsähommiin, mahtuu FS 560 pitkittäin suorana, ei mahdu Double Cabissa, joissa on jotkut helvetin astinlaudatkin, ei ole kuin haittaa.

    Sain 2025 Toyota-liikkeessä tietää, että Hiluxia ei enää v. 2026-mallina saa lyhyellä ohjaamolla ja pitkällä lavalla (päästömääräykset). Osto ajoittui juuri ennen hinnankorotusta niin, että säästin melkein hinnanerotuksella kauko-ohjatun Webaston ja vetokoukun, ehdottomia varusteita metsäautossa.😎

    Tolopainen Tolopainen

    Ei Hiluxilla pääse hirviporukassa edes top vitoseen. Liian pieni kone, vähintään 3.5l pitää olla.

    Gla Gla

    Totuus on sitten toinen, kun palataan haaveista reaalimaailmaan.

    Tolopainen Tolopainen

    Natomaa jenkkilä vaatii Ukrainaa luovuttamaan alueita Venäjälle. NATO on jo käytännössä hajonnut. Tai tuo on Trumpin teatteria, jossa totuutta ei käytetä.

    Kiinteistömoguli on epäonnistunut täydellisesti presidentin tehtävissä. Olisi syytä palata entisiin hommiinsa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Ryssäviha. Substantiivi. Tarkoittaa sitä kun ryssä vihaa länsimaisia arvoja, erityisesti Ukrainassa.

    Sofi Oksanen oli YLE:n haastattelussa. Puhuttiin siitä millaista ryssän valtaamilla alueilla on elää. Pois ei pääse evakuoitumaan ja joutuu muuntautumaan venäläiseksi. Näille pitää antaa rauhansopimuksessa mahdollisuus muuttaa pois. Samoin pitää sopia ryssien kaappaamien lasten palautuksesta.

    Aika ikävät opetukset saavat ilmeisesti myös venäläiset lapset Venäjällä. Kunnon propaganda päähän länsimaisia hapatuksia vastaan. ”Erityisen tärkeässä osassa venäläisyyttä korostava koulutus on Ukrainalta laittomasti miehitetyillä alueilla, kuten Krimillä ja Donbasissa.”

    https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/lapsia-koulutetaan-venajalla-sotilaiksi-ja-synnyttajiksi-kasvatusta-jopa-kuusi-tuntia-viikossa/9284968

    Scientist Scientist

    Eiköhän tätä rasistista ryssittelyä ole aika paljon täällä Suomessakin. Siis pelkkään etnisyyteen perustuvaa. Aikanaan jouduttiin muuttamaan sukunimet suomalaisiksi ja taas alkaa olla sama tilanne. Jos venäläinen sukunimi niin heti epäillään vaikka olisi asunut täällä vuosikymmenet.

    Tolopainen Tolopainen

    Eikö jenkkilässäkin agentit ammuskele maansa kansalaisia, kun heidän pitäisi suojella kantaväestöä.  Venäläiset on syytä oman turvallisuuden takia pitää kirvesvarren mitan päässä. Olihan heitä jo 90-luvulla kylpylät pullollaan. Ei kukaan suhtautunut rasistisesti.

    narisija

    Olisivat hankkineet vaikka Putkosen samaan haastatteluun Oksasen kanssa, olisi ollut mielenkiintoista katsoa kun propakandistit väittelee.

    140ärrä

    Mitä itänaapurin myötäilyyn kaupan ja muun merkeissä tulee, niin sanoisin, että valkovenäläisiä emme ole, venäläisiksi emme todellakaan halua tulla, olkaamme siis suomalaisia. Nyt saattaa joutua vyötä vähän kiristämään, mutta eipähän tarvitse maistella venäläisen nahkavyön solkea.

    Tolopainen Tolopainen

    Tämä on aivan uusi tilanne, että jenkkikän kaduilla on naamioituneita miehiä joita sanotaan agenteiksi. He toimivat käyttäen teloitusoikeuksia tavallisia kansalaisia kohtaan.

    Presidentti ja hänen kabinettinsa on toiminnan takana, eli he hyväksyvät laittomuudet. Miten maa voi vajota täydellisen kriitikköttömyyden tilaan, luulisi että jenkkilässä olisi yleislakko. Kun perusoikeuksia vastaan hyökätään hallinnon taholta. Ei viranomaiset voi käyttää naamioita tehtävissään. Heidän pitää esittää virkamerkkinä ja todistaa valtuutensa.

    Ei ole mikään ihme, että Trump tukee Putlerin laittomia aluevaatimuksia. Hänelle laki ei merkitse mitään. Ei länsimaiden johto voi enää tehdä mitään yhteistyötä Trumpin kanssa. Hän on mennyttä.

    Ihminen kuuluu kädellisten heimoon kuten muutkin apinat. Jotta ei kannata odottaa liikoja.

Esillä 10 vastausta, 36,451 - 36,460 (kaikkiaan 36,766)