Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

  • Tämä aihe sisältää 32,436 vastausta, 175 ääntä, ja päivitettiin viimeksi sitten 140ärrä toimesta.
Esillä 10 vastausta, 5,591 - 5,600 (kaikkiaan 32,438)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Jätkä

    Ei autotehtaalla pyöriä suunnata. Siellä pannaan jarrulevyt oikeaan asentoon jigissä. sitten vasta pannaan pyörät kiinni. arton kulmilla on kaikilla pajoilla 3D- suuntauslaitteet – ja kotitalleissakin. Tyhjän panttinahan ne siellä ovat.
    <div id=”mailtoikkunamodalPopupTo” style=”z-index: 1102;”>
    <div id=”mailtoikkunapopupMailContentModal”>
    <div id=”mailtoikkunamailModalToClose”></div>
    <div id=”mailtoikkunapopupToQuestionModal”>What do you want to do ?</div>
    New mail<button id=”mailtoikkunabuttonEmail”>Copy</button><textarea id=”mailtoikkunatextCopyClipboardSelect”></textarea></div>
    </div>
    <div></div>

    Tolopainen Tolopainen

    Niin se taitaa olla, että suuntauksen aikana jarrut pitää olla pohjassa. Vain yhdessä paikassa näytti olevan, seurantani mukaan.

    arto arto

    Tyhjän panttinahan ne siellä ovat. Ei suinkaan autoharrastajat tarvitsee niitä.  Tasasen alustan suuntaus vaatii, Ei muuta, Ammattilaisen tekemänä todella nopea toimitus. Jos vaan tukivarsien pultit ei ole jumissa.

    Rane

    Robottiauton ohjelmoijat eivät tehneet virhettä mutta muuttavat kuitenkin ohjelmaa?

    https://yle.fi/uutiset/3-11053759

    Visakallo Visakallo

    Tolopaisen auto oli siis hankittu uutena. Pyörien suuntaus oli siten takuutyö, eikö vain?

    Puuki

    Robottiautojen lisäksi on ilmautunut ongelmia joissakin autoissa mm. kaistavahtien toiminnassa. Kaistavahti voi pysäyttää auton äkkijarrutuksella vaikka siihen ei olisi aihettakaan ( Johtuu kuulemma jostain uusista ihme EU:n säännöistä)  .  Tai adaptiivinen vakionopeuden säädin saattaa tulkita tien sivussa ajavan pyöräilijän edellä kulkevaksi autoksi ja jarruttaa automaattisesti liian nopeasti nopeuden sen mukaan. Minulla on autossa mm. kaistavahti ja adaptiivinen vakionop.säädin mutta ei tuolla äkkijarrutustoiminnolla.

    Tolopainen Tolopainen

    Visakallo pyörien suuntaus ei ole koskaan takuutyö, aina ne sanovat syyksi, että on ajettu kadunreunukseen. Minä en 50€ työtä ale takuuseen edes kysellä, aina sen verran on taskunpohjalla maksuvälinettä, tai löytää kadulta. Merkkiliikkeen hintoja en maksa.

    Visakallo Visakallo

    Jos uusi auto syö kummankin takarenkaan sisäreunaa, sen korjaus on aina silloin takuutyö kaikissa muissa paitsi Tolopaisen autossa. Auto on silloin selvästi valmistusviallinen. Melkoinen akrobaatti pitäisikin olla, että saa takapyörät kadunreunaan ajamalla siihen asentoon, että sisäreunat kuluu!!

    Tolopainen Tolopainen

    Miten niin uusi, sehän on 4v vanha, renkaissa oli vielä pari milliä pintaa jäljellä. Miten pitkä takuu Visalan autossa on.

    Jätkä

    arto.”-Tyhjän panttinahan ne siellä ovat. Ei suinkaan autoharrastajat tarvitsee niitä. Tasasen alustan suuntaus vaatii, Ei muuta, Ammattilaisen tekemänä todella nopea toimitus. Jos vaan tukivarsien pultit ei ole jumissa.”arto puhuu nyt kyllä aivan uudenaikaisesta suuntaus-menetelmästä Me täällä rintamailla ei olla kuultukaan pyörien suuntaujärjestelmästä, jossa tarvitaan vain tasainen alusta. Viimeksi kun minulla oli pyörien suuntaus menossa, otettiin auto nosturille, joka oli ehdottomasti vatupassissa.  Ohjauspyörä ja jarrupoljin lukittiin. – Sitten tarkastettiin renkaiden kunto, ja ilmanpaine. Vasta sitten asennettiin suuntauksen vaatimat peilit pyöriin – syötettiin auton tiedot koneelle ja alettiin käymään ohjelmaa läpi. Kuten olen maininnut, oppilaitoksella kaikki sujuu hitaammin ja niinpä oppilailla oli ruokailutauko välissä. Kyllä siinä pari tuntia sujahti, mutta ohjaus toimii hyvin, ohjauspyörä on suorassa ja auto ei puolla. Kustannus n. 15 €.
    <div id=”mailtoikkunamodalPopupTo” style=”z-index: 1102;”>
    <div id=”mailtoikkunapopupMailContentModal”>
    <div id=”mailtoikkunamailModalToClose”></div>
    <div id=”mailtoikkunapopupToQuestionModal”>What do you want to do ?</div>
    New mail<button id=”mailtoikkunabuttonEmail”>Copy</button><textarea id=”mailtoikkunatextCopyClipboardSelect”></textarea></div>
    </div>
    <div></div>

Esillä 10 vastausta, 5,591 - 5,600 (kaikkiaan 32,438)