Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 9,541 - 9,550 (kaikkiaan 32,316)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • jees h-valta

    En tarkoittanutkaan ettei sähköautot yleisty Gla vaan että siitä aletaan verottaa aivan samaa raskasta tahtia kuin polttomoottorisillakin. Koska armas maamme köyhtyy muuten aivan tolkuttoman alas. Suunta on jo selvä ja Toloppakin siinä sataoikeassa. Suuntamme suomessa on aivan väärä ja rajoitamme ilmastonsuojelun nimissä talouskasvua typeryyttämme. Pääkaupunkivetoinen politiikka pitää saada ruotuun ja maaseudun ja koko maan toivo on aivan muualla kuin siellä. Maaseudun alasajo pitää lopettaa ja turvata elinkeinon harjoitus ilman reunaehtoja. Todella törkeitä nuo vihreiren ulostulot viimeaikoina olleet. Voisi melkein sanoa ulostuksiksi.

    Jätkä

    Jeessin hypetys on kolmen vuoden aikana saanut kylmän suihkun, silloin hän vannoi ja vakuutti hankkivansa parin vuoden sisään vähintään hybridin, ellei täys-sähköautoa.

    Pian näemme senkin kääntymyksen, että Jeessi hankkii Korealaisen Diesel-auton ja suitsuttaa sitä.

    Umpiluiseenkin kalloon uppoaa valistus ja siinä toisto on paras tehokeino.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Jos talous kasvaa kovin reippaasti, kasvun pitää suuntautua oikein, esimerkiksi palveluihin ja vähäpäästöisiin tuotteisiin – muuten jäävät vähennykset haaveeksi.

    Visakallo Visakallo

    Siinä mielessä Jesse on oikeassa, että helsinkiläisten olisi kyllä ihan oikeasti nyt laitettava omaa tonttia kuntoon, ja jätettävä muun Suomen ohjeistaminen ja kyykyttäminen hieman vähemmälle. Ei ole millään mittapuulla oikein, että alle kahden kuntaveroprosentin takia Helen tuottaa energiantuotannossaan edelleen lähes saman määrän päästöjä kuin kaikki Suomen henkilöautot yhteensä.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Olen samaa mieltä. Helenin hanke on ns. tulilla, mutta iso laiva kääntyy hitaasti. Kivihiilestähän on jo muutenkin päätetty luopua, joten se vaihtoehto on tulevaisuudessa pois suljettu. Paljon riippuu kunnallisvaalien tuloksesta: mikä on Helsingin suurin puolue?

    Tolopainen Tolopainen

    Valitettavasti talous ei enää toimi sillä tavalla että tänne pohjolan perälle rahdataan raaaka-aineet tuhansien kilometrien päästä ja tuotteet rahdataan takaisin toiselle puolelle maapalloa. Paperiteollisuus suljettiin täältä ennen muuta Eurooppaa, koska teollisuus oli liian kaukana kuluttajista. Paperi tehtiin jätepaperista ja täyteaineista, siihen ei pahemmin uutta kuitua tarvita. Ei tänne tule enää mitään biopolttoaine tehtaitakaan, kun ei ole raaka-aineita Neste käyttää jo kaiken mahdollisen biodieseliin, mtä Suomesta saa ja tuo suuret määrät palmuölyä.

    Suomi on talousyksikkönä liian pieni.  Nyt suomalaiset tekevät akkutehdasta Ruotsiin, miksi tehdas ei tullut Suomeen, vaan meni lahden toiselle puolelle vähän yli 100km päähän. Suomi joutuu hakemaan tiiviimpää yhteistyötä Ruotsin kanssa, jopa yhteinen valuutta olisi paljon parempi kuin yhteinen valuutta Etelä-Euroopan maiden kanssa. Suomen taloudella on mennyt aina hyvin kun idänkauppa on vetänyt, valitettavasti se on realiteetti. Eikä näkymät ole paranemassa, Venäjä on joutunut kaikinpuolisen taantumuksen tilaan, jota on jatkunut yli 100v, ei siellä ole älyllistä elämää. Pelkkää keinottelua ja järjestelmän ryöstöä.

    Gla Gla

    Mitä tehdasta suomalaiset Ruotsiin rakentaa? Saksalaiset rakentaa tehdasta Harjavaltaan ja suomalaiset Uuteenkaupunkiin.

    Jees: ”En tarkoittanutkaan ettei sähköautot yleisty Gla vaan että siitä aletaan verottaa aivan samaa raskasta tahtia kuin polttomoottorisillakin.” 

    Tästä ollaan samaa mieltä. Tosin kun sähköautoja on saatu riittävästi ja niiden verottaminen aloitetaan, korotetaan polttomoottoriautojen verotusta. Mallia voi ottaa päästöperusteisen vuosiveron kehityksestä, joka on jo ilman sähköautojakin kolminkertaistunut.

    Tolopainen Tolopainen

    Niin, mitäkö tehdasta, taitaa olla maailman suurin akkutehdas, joka vain livahti Ruottiin. Koko 55 jalkapallokenttää ja tulee työllistämään 2500 työntekijää. No eihän Suomesta olisi löytynyt työntekijöitä noin suureen projektiin, mikä on rakenteilla Skellefteå:hon.

    Niinkauan kuin harrastamme maailman pelastamista, asettelemalla päästövähennykset huomattavasti alle EU tason, se syö niin paljon resursseja, että talouskasvua ei tule.

    Gla Gla

    Tolopainen: ”Nyt suomalaiset tekevät akkutehdasta Ruotsiin, miksi tehdas ei tullut Suomeen, vaan meni lahden toiselle puolelle vähän yli 100km päähän. ”

    Iltasanomat: ”Ruotsalainen Northvolt rakentaa jättimäistä akkutehdasta pohjoisruotsalaiseen rannikkokaupunkiin.”

    Näinkin pieni hienosäätö sanavalinnoissa riittää siihen, että lukija ymmärtää viestin aivan eritavoin. Mutta sehän on vain lukijan ongelma. Tolopaisella tuskin on mitään ongelmaa, kun ympärillä olevat näyttäytyvät täysinä tomppeleina, koska eivät näinkään yksinkertaista asiaa ymmärrä.

     

    Nimetön

    Mukava asia että ainakin kaksi Keskipohjanmaan yritystä mukana rakentamassa Nortvoltin tehdasta, ikävä asia että työntekijät tuo tullesaan koronaa ja tällähetkellä kuumeisesti tutkitaan onko kyseessä brittimuunnos jota työmaalla myös on.  Senverran isosta tehtaasta kyse että varmasti tehtaan valmistuessa työntekijöitä tarvitaan Suomestakin.

Esillä 10 vastausta, 9,541 - 9,550 (kaikkiaan 32,316)